REKLAMA

Użytkowanie wieczyste: Grunty trafią do mieszkańców bloków

  • Autor: PAP/AT
  • 05 marca 2018 06:42
Użytkowanie wieczyste: Grunty trafią do mieszkańców bloków Właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych będą wnosić opłatę przekształceniową przez 20 lat, a właściciele lokali użytkowych w blokach, w tym garaży podziemnych - przez 33 lata (fot.shutterstock)

Projekt ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów będzie gotowy najprawdopodobniej 1 stycznia 2019 r.

Prawdopodobnie już od 1 stycznia 2019 r. grunty pod blokami i domami oddane w użytkowanie wieczyste przekształcą się we własność - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Jak podaje dziennik, właściciele mieszkań oraz domów jednorodzinnych uwłaszczą się jednak na gruntach pod blokami. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju będzie kontynuować prace nad ustawą w tej sprawie.

Czytaj też: Będą kary dla samorządów za brak wykazu gruntów

"W przepisach trzeba pogodzić interesy samorządów i właścicieli lokali, a to nie jest proste. Dlatego prace się przeciągają, a Komitet Stały Rady Ministrów odesłał projekt ministerstwu do dopracowania" - tłumaczy Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. "Chcemy, by ustawa weszła w życie 1 stycznia 2019 r. Mam nadzieję, że to się uda" - dodaje wiceminister.

Chodzi o projekt ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów. Termin wejścia tych przepisów kilkakrotnie przekładano. Tymczasem czeka na nie kilka milionów właścicieli mieszkań oraz domów jednorodzinnych, a także same samorządy.

Jak informuje "Rz" nic jednak za darmo. "Właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych będą wnosić opłatę przekształceniową przez 20 lat, a właściciele lokali użytkowych w blokach, w tym garaży podziemnych - przez 33 lata" - dodaje gazeta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • ob. 2018-03-06 02:24:27
    Do Stacho G.-Stańczyk: co to jest "współwlasność"- czyzby znowu kołchoz?
  • Stacho G.-Stańczyk 2018-03-05 09:43:21
    Zanim uwaga, najpierw cytata: "Chodzi o projekt ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów. Termin wejścia tych przepisów kilkakrotnie przekładano. Tymczasem czeka na nie kilka milionów właścicieli mieszkań oraz domów jednorodzinnych, a także same samorządy." Byłoby uzasadnione, aby NIK, a także specsłużby zajęły się przyczynami "przekładania" tej sprawy przez poszczególne rządy, zamiast pilnego załatwienia tej sprawy z urzędu, ponieważ istniejący stan rzeczy wyraźnie szkodzi stabilizacji posiadania Polaków.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA