REKLAMA

Via Carpathia, Szydło: Rozpoczynamy realizację inwestycji o strategicznym znaczeniu dla Europy Środkowo-Wschodniej

  • Autor: PAP/AT
  • 07 listopada 2016 11:05
Via Carpathia, Szydło: Rozpoczynamy realizację inwestycji o strategicznym znaczeniu dla Europy Środkowo-Wschodniej Via Carpatia otwiera nam drogę na świat, jest symbolem polskiego rozwoju - powiedziała Beata Szydło w Łańcucie (fot.twitter.com/premierrp)

• Nadszedł moment, kiedy tak naprawdę rozpoczynamy realizację inwestycji przy Via Carpathia, szlaku o strategicznym znaczeniu dla Europy Środkowo-Wschodniej - powiedziała premier Beata Szydło.
• Dodała, że wpisuje się on w szanse, które otwierają się przed regionem.

Szefowa rządu otworzyła w Łańcucie konferencję "10 lat deklaracji łańcuckiej - Via Carpatia dziś, wyzwania na przyszłość". Przypomniała, że odbywa się ona 10 lat po zawarciu z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego deklaracji łańcuckiej, "porozumienia o budowie szlaku, który miał stać się szansą", łączącego północ i południe Europy.

Czytaj też: Premier: Kładziemy nacisk na projekty infrastrukturalne w północo-wschodniej Polsce

"Te 10 lat szlaku Via Carpathia od momentu, kiedy deklaracja została podpisana, przygotowana, ten czas nie został zmarnowany. Ale teraz przychodzi ten najważniejszy moment, kiedy rozpoczynamy tak naprawdę realizację tej inwestycji" - mówiła.

Zaznaczyła, że szlak ma "niezwykle strategiczne i ważne znaczenie".

Odniosła się także do sobotniego spotkania w Rydze szefów państw grupy 16+1 (Europy Środkowej i Wschodniej oraz Chin). W tym kontekście określiła szlak Via Carpathia jako szansę dla regionu. "Europa Środkowo-Wschodnia zdaje sobie sprawę z tego, że teraz jest jej czas, to jest czas na to, abyśmy wykorzystali naszą szansę. I właśnie ten szlak wpisuje się doskonale w te szanse, które otwierają się przed naszym regionem" - zauważyła.

fot.twitter.com/premierrp

Via Carpathia to planowany szlak międzynarodowy, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Via Carpathia jest dla polskiego rządu strategiczną inwestycją. Droga ta - w ocenie rządu - przyspieszy rozwój gospodarczy Polski północo-wschodniej i zwiększy bezpieczeństwo kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • tantus 2016-11-07 12:01:23
    Myślałem, że otwierają nową fabrykę kropideł na eksport.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA