REKLAMA

Viera Jourova, komisarz UE: Należy rozważyć uzależnienie funduszy UE od praworządności

 • Autor: PAP/KDS
 • 31 października 2017 22:05
Viera Jourova, komisarz UE: Należy rozważyć uzależnienie funduszy UE od praworządności Viera Jourova, unijna komisarz ds. sprawiedliwości (fot. flickr.com)

Uzależnienie wypłacania środków z budżetu UE od spełnienia określonych wymogów. To zdaniem Viery Jourovy, unijnej komisarz ds. sprawiedliwości warty rozważenie pomysł na prowadzenie skutecznej polityki regionalnej.

• Komisarz wzięła udział w konferencji na temat praworządności zorganizowanej w Helsinkach.  

• W swoim wystąpieniu mówiła m.in. o tym, w jaki sposób doprowadzić do przestrzegania zasad praworządności w całej Unii Europejskiej.

• - Nie będzie skutecznej polityki regionalnej i spójności bez rządów prawa - zaznaczała. 

 

- Musimy lepiej wykorzystać fundusze unijne dla przestrzegania zasady państwa prawa [...] Uważam, że powinniśmy rozważyć stworzenie silniejszej warunkowości między rządami prawa a funduszami spójności - powiedziała w Helsinkach Jourova, cytowana przez "EUObserver".

Jourova podkreślała, że nie będzie skutecznej polityki regionalnej i spójności bez rządów prawa, ponieważ będzie to rodziło korupcję i oszustwa.

Stwierdziła też, że rządy prawa są nie tylko kompetencją krajów, ponieważ sądy państw członkowskich muszą przestrzegać prawa UE. - Oznacza to, że jeśli jeden krajowy system wymiaru sprawiedliwości jest zepsuty, to cały system UE jest zepsuty - powiedziała. - System sądowniczy w UE przypomina łańcuch bożonarodzeniowych lamp. Kiedy ktoś gasi w jednej światło, inne lampki nie świecą się i łańcuch jest ciemny - dodała.

Ta wypowiedź komisarz wpisuje się w toczącą się od kilku miesięcy debatę na temat warunkowości, czyli uzależnienia wypłacania środków z budżetu UE od spełnienia określonych wymogów.

W pierwszej połowie roku ministerstwo gospodarki Niemiec zaproponowało, by uzależnić wypłaty funduszy strukturalnych od przestrzegania zasad praworządności. W opublikowanym w czerwcu przez KE dokumencie o finansach do 2025 roku znalazły się zapisy wskazujące na związek między praworządnością a finansami, ale bez wyraźnej warunkowości, czyli uzależnienia wypłacania środków z budżetu UE od spełnienia określonych wymogów.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział w październiku w Brukseli, że propozycja karania krajów przez ograniczenie im dostępu do środków w nowym budżecie UE w związku z praworządnością nie ma podstaw traktatowych.

Propozycje dotyczące nowego, wieloletniego budżetu UE mają zostać przedstawione w pierwszej połowie 2018 roku. Negocjacje w tej sprawie będą później trwały miesiącami, bo do zgody potrzebna jest jednomyślność państw członkowskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • ... 2017-11-02 13:34:40
  Do :-): Jeśli w tej rodzinie zabija się dzieci zanim jeszcze przyjdą na świat a starców i chorych skazują na eutanazję - to co to za rodzina?
 • :-) 2017-11-02 08:59:25
  Do zorker: Mają rację!Dlaczego Unia Europejska miałaby finansować kraj który postępuje wbrew jej zasadom na dodatek deklaruje się często jako wróg? Jak się żyje w rodzinie, trzeba przestrzegając jej reguł.
 • zorker 2017-11-01 20:50:26
  Stalinowska metoda rządzenia: zasada kija i marchewki. Jak nie będziesz wiernie wypełniał choćby najbardziej idiotycznych "zaleceń" Brukselki, to nie dostaniesz od mamusi Makrelowej "kieszonkowego". Trzeba być bardzo krótkowzrocznym, aby nie widzieć do czego zgoda na takie coś prowadzi. Brukselski totalitaryzm coraz bliżej.
 • Ani Grosza. 2017-11-01 07:48:58
  Ja Kaczynskiemu nie dal bym grosz,ba ukaral bym ich miliardowa suma za "prawozadnosc"REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA