REKLAMA

W 2016 r. Polska nadal będzie beneficjentem netto z budżetu UE. Dostaniemy więcej, niż dajemy

  • Autor: WK
  • 07 stycznia 2016 08:23
W 2016 r. Polska nadal będzie beneficjentem netto z budżetu UE. Dostaniemy więcej, niż dajemy Ponad 3,9 mld zł rząd przeznaczy na współfinansowanie projektów realizowanych wspólnie z UE/fot.Pixabay/

- Polska składka do wspólnego budżetu Unii Europejskiej w 2016 r. wyniesie 19,2 mld zł - poinformowała posłanka Monika Wielichowska z PO podczas posiedzenia budżetowej komisji ds. UE.

Składka w 2016 r. wprawdzie wzrośnie (z 18 mld 164 mln zł do 19 mln 243 mln zł), ale wciąż stanowić będzie 1 proc. PKB czyli tyle samo co w latach ubiegłych. Wzrost ten wynika ze wzrostu gospodarczego kraju oraz zwiększenia budżetu UE o 6 mld euro.

- Od czasów wejścia Polski do UE nasza składka systematycznie wzrasta. Od 5,8 mld euro, do 19,2 mld zł w 2016 mld zł. W tym roku UE przekaże Polsce 62 mld zł, nadal więc będziemy beneficjentem netto na kwotę ponad 43 mld – mówiła Monika Wielichowska.

Na obsługę unijnych zobowiązań przewidziano środki, które zostały utworzone na wpłatę składki członkowskiej do budżetu UE. Wpłata składki jest pochodną ustaleń traktatowych. Wysokość środków rezerwowanych na ten cel ma charakter prognoz, opartych na budżecie UE.

Ostateczna wielkość spłat znana jest po uchwaleniu budżetu. Przy czym poziom wydatków UE może być zmieniony w trakcie danego roku.

Katarzyna Kasperczyk, podsekretarz stanu w MF przypomniała, że projekt budżetu w części dotyczącej naszego członkostwa obejmuje wydatki na obsługę Komitetu ds. Europejskich, podróże zagraniczne związane z kształtowaniem i koordynacją współpracy międzynarodowej oraz obsługę prawną.

Leszek Skiba, podsekretarza stanu w MF przedstawił programy rezerw celowych, z których największy na kwotę ponad 3,9 mld zł przeznaczony jest na współfinansowanie projektów realizowanych wspólnie z UE oraz refundowanie wydatków m.in. związanych z polityką rolną.

Przewidziano też rezerwę płacową: 28 mln zł na wynagrodzenia dla osób zajmujących się programami finansowanymi z budżetu UE.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA