REKLAMA

W MZ powstał zespół ds. pilotażu wdrożenia opieki farmaceutycznej

  • Autor: PAP/rs
  • 01 listopada 2017 11:23
W MZ powstał zespół ds. pilotażu wdrożenia opieki farmaceutycznej Fot. Shutterstock.com

W ministerstwie zdrowia powołano zespół ds. pilotażowego wdrożenia opieki farmaceutycznej. To krok ku realnemu wprowadzeniu jej w Polsce – powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Marcin Czech, który będzie przewodniczył pracom tego zespołu.

• Opieka farmaceutyczna to dodatkowa pomoc farmaceuty w planowaniu i realizacji terapii lekowej przez pacjentów.

• Wiceminister poinformował, że "zespół będzie starał się popatrzeć na to, w jaki sposób opieka farmaceutyczna była wdrażana w innych krajach".

 

- Jesteśmy na etapie zapraszania członków do wspólnych obrad. To zespół, który - z niewielkimi zmianami personalnymi - odpowiada składem temu, który pracował nad opieką farmaceutyczną. Nie burzę starych, dobrych dokonań," - powiedział mediom podczas briefingu w MZ Czech.

Wiceminister poinformował, że "zespół będzie starał się popatrzeć na to, w jaki sposób opieka farmaceutyczna była wdrażana w innych krajach". Wskazał, że Naczelna Izba Aptekarska przygotowuje taki materiał.

- W bliskiej kooperacji z NFZ będziemy się starali pilotażowo popatrzeć - na wybranych aptekach i u wybranych lekarzy POZ - jak działa opieka farmaceutyczna, w dość zawężonym na razie zakresie - powiedział Czech.

- Popatrzymy, jakie efekty zdrowotne dla pacjentów może mieć opieka farmaceutyczna np. redukcji ryzyk związanych z polipragmazją (jednoczesnego przyjmowania wielu leków - PAP) . To będzie kierunek naszych prac - podał.

Czech ocenił, że spodziewa się, iż w tym roku uda się zorganizować dwa posiedzenia zespołu. - Projekt zależy od stopnia informatyzacji systemu" - zaznaczył. "Chcielibyśmy, by e-recepta pomagała spojrzeć na to, co lekarz wypisuje i jak farmaceuta mógłby odegrać swoją rolę w systemie - wskazał.

- Będziemy starali się zrobić pierwszy krok ku realnemu wdrożeniu opieki farmaceutycznej w Polsce. Mamy wiele akademickich projektów wskazujących na to, że taka opieka jest opłacalna - powiedział wiceminister. - Mamy taką sytuację w systemie ochrony zdrowia, gdzie potrzebujemy wsparcia ze strony profesjonalistów - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA