REKLAMA

W piątek uroczyste podpisanie porozumienia klimatycznego

  • Autor: bad/PAP
  • 19 kwietnia 2016 15:27
W piątek uroczyste podpisanie porozumienia klimatycznego Pakiet wejdzie w życie, jeżeli ratyfikują go państwa odpowiadające w sumie za 55 proc. światowej emisji. Fot. Fotolia

• W piątek w Nowym Jorku zostanie uroczyście podpisane globalne porozumienie klimatyczne wynegocjowane w Paryżu pod koniec ub.r.
• Wejdzie w życie, jeżeli ratyfikują go państwa odpowiadające w sumie za 55 proc. światowej emisji.
• Polskiej delegacji do USA przewodniczyć będzie premier Beata Szydło.

Wiceminister środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek poinformował również, że szefowej rządu będzie towarzyszyć w Nowym Jorku minister środowiska Jan Szyszko, który w czwartek będzie miał wystąpienie nt. zrównoważonego rozwoju.

"Porozumienie klimatyczne ma zacząć obowiązywać od 2020 roku. Po uroczystym podpisaniu dokument, zgodnie z procedurą międzynarodową, będzie ratyfikowany przez poszczególne strony. Wejdzie w życie, jeżeli ratyfikują go państwa odpowiadające w sumie za 55 proc. światowej emisji" - wyjaśnił Sałek.

Czytaj też: "Pakiet klimatyczno - energetyczny jest dla Polski tragedią"

Jak ocenił podpisanie dokumentu w Nowym Jorku będzie historycznym momentem po konferencji w Rio de Janeiro w 1992 r., która stała się źródłem prawa dotyczącego globalnej polityki klimatycznej, w tym wynegocjowanego w 1997 r. Protokołu z Kioto. Państwa, które podpisały protokół zobowiązały się do redukcji własnych emisji gazów cieplarnianych do 2012 roku.

Polska jako jedno z niewielu państw wypełniła z nawiązką swoje zobowiązania klimatyczne, wynikające z tego dokumentu, redukując emisję CO2 o blisko 30 proc., zamiast przypisanych 6 proc.

Celem nowego porozumienia klimatycznego krajów ONZ, które zostało zawarte w Paryżu 12 grudnia ub.r., jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 stopnia.

"Każde państwo indywidualnie będzie decydowało jak chce przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Mogą to być m.in. zobowiązania finansowe czy środowiskowe" - zaznaczył wiceminister.

Ocenił, że wynegocjowany w stolicy Francji dokument jest korzystny dla Polski, ponieważ nie mówi o dekarbonizacji, a także - jak podkreślił - mówi, że emisja CO2 może być bilansowana przez pochłanianie przez lasy.

Wykorzystanie lasów w zmniejszaniu koncentracji CO2 w atmosferze jest jednym z głównych pomysłów ministerstwa środowiska na walkę z niekorzystnymi zmianami klimatycznymi, a także sposobem na rewitalizację zdegradowanych gleb.

Program tzw. "leśnych gospodarstw węglowych" ma być prowadzony przez Lasy Państwowe. Dodatkowa absorpcja CO2 przez lasy polegałaby m.in. na sadzeniu odpowiednich gatunków drzew, prowadzeniu hodowli lasu i zabiegów w nich w taki sposób, by uzyskać drzewostany mogące pochłonąć jak najwięcej CO2.

Lasy Państwowe chcą też uruchomić eksperymentalny program obrotu jednostkami dwutlenku węgla pochłanianymi przez zasoby leśne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA