REKLAMA

W programie PiS: odbudować górnictwo, zmodernizować energetykę

 • Autor: parlamentarny.pl (Jerzy Dudała)
 • 22 września 2015 11:45
W programie PiS: odbudować górnictwo, zmodernizować energetykę Sytuacja śląskich spółek węglowych jest dramatyczna, walczą one o przetrwanie. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej doszło do porozumienia, w wyniku którego na okres trzech lat ograniczona zostanie część świadczeń pracowniczych.Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślają, że węgiel będzie podstawowym surowcem stanowiącym o bezpieczeństwie energetycznym Polski.

Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory parlamentarne, to ważnym zadaniem dla nowego rządu będzie postawienie górnictwa na nogi.

Polska elektroenergetyka będzie bazować na węglu. Węgiel będzie stanowić o bezpieczeństwie energetycznym Polski. Jak wskazują w PiS-ie, ma dojść do powiązania producentów węgla z energetyką na zasadach korzystnych dla obydwu stron.

Elektroenergetyka ma być modernizowana - bloki o wyższej sprawności to także niższa emisja dwutlenku węgla do atmosfery.

Prawo i Sprawiedliwość wskazuje na zaniechania w branży energetycznej, o których świadczy dwudziesty stopień zasilania w lecie br.

PiS wskazuje, że budowa elektrowni jądrowej mogłaby być realizowana, jednak byłoby to zadanie długofalowe, które musiałoby być kontynuowane przez kolejne kadencje. Budowa elektrowni jądrowej to bowiem sprawa kapitało i czasochłonna.

Przy czym energetyka jądrowa to nie tylko energia, ale również możliwość dokonania skoku technologicznego.

Elektroenergetyka ma bazować na węglu, natomiast nie należy odchodzić od gazu z łupków, który ma przed sobą przyszłość.

Prawo i Sprawiedliwość wskazuje, że OZE będą uzupełnieniem miksu energetycznego i będą mogły się rozwijać na warunkach rynkowych.

PiS zamierza sporządzić bilans otwarcia w górnictwie i audyt kopalń. Ma również określić, jak będzie się kształtowało zapotrzebowanie na węgiel w perspektywie do 2050 roku.

Przetrwanie górnictwa

W PiS-ie wskazują, że program PO w odniesieniu do górnictwa jest nastawiony tylko na działania doraźne, byłe jakoś dotrwać do wyborów, a może się okazać, iż KE nakaże zwrot niedozwolonej pomocy publicznej.

A sytuacja śląskich spółek węglowych jest dramatyczna, walczą one o przetrwanie. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej doszło do porozumienia, w wyniku którego na okres trzech lat ograniczona zostanie część świadczeń pracowniczych.

- Przypuszczam, że w najbliższych dniach rząd ogłosi jako sukces pewne rozwiązania dotyczące powołania Nowej Kompanii Węglowej, czy znalezienia inwestora dla takich kopalń, jak np. kopalnia Brzeszcze - zaznacza Beata Szydło, kandydatka PiS na premiera. - Tyle że pewnie zobaczymy po jakimś czasie, że to tylko i wyłącznie taka PR-owska zagrywka po to, żeby pokazać, że do 30 września wywiązaliśmy się ze zobowiązań - podkreśla Beata Szydło.

Podobne opinie dominują w środowisku górniczym. Nikt już nie wierzy, że po ośmiu latach nicnierobienia i zaniechań nagle coś uda się w branży węglowej zdziałać. To po prostu niemożliwe.

Przeciwko dekarbonizacji

Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie przeciwstawia się ideologii dekarbonizacji gospodarki.
I wskazuje, że Polska, bazująca głównie na węglu, powinna mieć możliwość kształtowania swego miksu energetycznego w sposób dla siebie optymalny.

Ważne będą prace dotyczące tzw. czystych technologii węglowych.

Za sektor paliwowo-energetyczny miałby odpowiadać nowy resort skupiający problematykę górniczo-energetyczną. Wówczas nie będzie problemu braku kooperacji resortów gospodarki i skarbu.

PiS wraz ze stroną społeczną pracuje nad strategią dla górnictwa. Ma to być rzeczowy dokument, który będzie można od razu realizować.

- Zaproponowaliśmy powołanie Ministerstwa Energetyki, żeby sektor paliwowo-energetyczny nie był traktowany po macoszemu - zaznacza Beata Szydło, kandydatka PiS na premiera. - Potrzebny jest jeden ośrodek decyzyjno-kompetencyjny, w którym zapadałyby wiążące decyzje.

Prawo i Sprawiedliwość zamierza się też zająć m.in. problemem importu węgla, głównie z Rosji. Ten import ma zostać ograniczony, żeby nie niszczył on miejsc pracy w Polsce.

PiS chce się też przyjrzeć kwestii obciążeń podatkowych sektora węglowego, które są zbyt wysokie. Beata Szydło wiele razy podkreślała, że trzeba zrewidować politykę fiskalną wobec polskiego węgla, szczególnie na czas kryzysu.

Wsparcie prezydenta Dudy

Gdyby Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory, mogłoby w sprawach górnictwa i energetyki, liczyć na wsparcie prezydenta Andrzeja Dudy, który wielokrotnie podkreślał olbrzymie znaczenie węgla dla polskiej gospodarki.

Prezydent Andrzej Duda, będąc trzeciego września br. w Jastrzębiu-Zdroju z okazji 35. rocznicy podpisania Porozumień Jastrzębskich, nawiązał do historii, ale przede wszystkim podkreślił obecne znaczenie węgla i górnictwa dla polskiego przemysłu.

- Dziś niestety wiele mówi się w Unii Europejskiej o dekarbonizacji gospodarki, o tym, by odchodzić od węgla - przypomniał prezydent Andrzej Duda. - Różne kraje mają w tej wielkiej przestrzeni energetycznej, biznesowej różne interesy. Ale my Polacy też mamy tam swoje interesy. A węgla mamy do wydobycia jeszcze na dwieście lat. To nasz podstawowy surowiec, który zapewnia nam dużą część energetycznej suwerenności - podkreślił. I dodał, że obowiązkiem polskich władz jest walka o nasz polski węgiel. 

- Nie możemy sobie pozwolić tego węgla wydrzeć, choćby w ten sposób, że każą go zostawić w ziemi, to byłby historyczny błąd - zaznaczył prezydent Duda. - W przestrzeni międzynarodowej musimy twardo walczyć o to, co nasze. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że nawet jeśli będą nas krytykowali, to nic nie szkodzi, bowiem krytyka konstruktywna i życzliwa wymaga wysłuchania i się przydaje. 

- Ale krytyka, która zmierza do tego, by kogoś zniszczyć i przeforsować swoje interesy jest krytyką, którą trzeba z gracją ominąć, to wszystko - zaznaczył prezydent Andrzej Duda. Andrzej Duda konsekwentnie podkreśla, że węgiel jest i powinien pozostać naszym podstawowym surowcem. - Trzeba modernizować energetykę, budować nowe bloki o wyższej sprawności, co wiąże się także z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla - mówił 19 lutego w Katowicach jeszcze jako kandydat na prezydenta RP. - W interesie państwa jest zapewnienie i utrzymanie suwerenności energetycznej.

Naszym podstawowym surowcem jest węgiel kamienny i brunatny. Polska gospodarka i energetyka oparte są na węglu. Tak powinno pozostać - podkreślił wówczas. 

I pytał: czy powinniśmy ulegać w Unii "klimatowi ochrony klimatu", wskazując, że restrykcyjna polityka klimatyczna UE oznacza wzrost kosztów produkcji. I będzie prowadzić do ograniczenia konkurencyjności europejskiej, w tym polskiej gospodarki. 

- Jeżeli UE zamierza prowadzić politykę z uwzględnieniem potrzeb społeczno-gospodarczych, to polityka klimatyczna w UE musi ulec weryfikacji - zaznaczył wtedy Andrzej Duda. 

I zwrócił uwagę na fakt, iż polski przemysł wydobywczy potrzebuje spójnej, jasnej strategii rozwoju, która będzie swoistym programem naprawczym.

Ma on polegać nie na likwidacji, ale na poprawie funkcjonowania zakładów z branży. 

Wspomniał również, że likwidacja jakiegokolwiek zakładu przemysłowego zawsze wiąże się z daleko idącymi kosztami społecznymi. A skutki takich decyzji rzutują na długie lata. Nie wolno o tym zapominać.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (19 komentarzy)

 • stańczyk 2015-10-26 22:23:40
  Policzmy....górnictwo w wyniku reformy Balcerowicza w skutek jego kotwic , podatków eksportowych...straciło 13 miliardów złotych. A mogło mieć 7 miliardów zysku co daje 20 mld. Buzek wydał na likwidację rentownych kopalń 40 miliardów złotych bo kopalnie zostały ,,ukarane 80 procentowym podatkiem eksportowym....kara za eksport...czaicie... Doradzanie spółkom węglowym 10 miliardów, rady nadzorcze wzrost wynagrodzenia o 7 miliardów złotych...to mamy 77 miliardów złotych...z JSW 7,5 miliarda złotych trafiło do budżetu bo była prywatyzacja i mamy tylko 84,5 miliarda złotych. Tyle strat przynieśli rządzący od 1990 r.o których ja wiem....zaniechanie działań przeciw mafii węglowej 10 miliarda i mamy 94,5 miliardów złotych. Takie drenowanie ile spowodowało strat nie wiem...nie jestem ekonomistą.....54,5 miliardów złotych.....ludzie......148,5 mld............MILIARDÓW. Zajrzałem do rocznika statystycznego ! I porównałem :Przez 25 lat budżet zebrał z górnictwa jakieś 500 miliardów podatków i 25 miliardów ZUSU........ P. Ewa Kopacz mówi że przez 25 lat budżet dołożył do górnictwa 175 miliardów..Porównajcie sami (liczyłem 10 minut wiec mogę się pomylić nawet 30%) Likwidujemy kopalnie więc musimy sprowadzić dodatkowo 60 mln ton węgla po 63 dolary za tonę (cena w Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia: na dzień 15 02 2015) razy 3.6 zł za dolara. 3,8 miliarda dolarów.............130 miliardów złotych
 • martiness 2015-10-08 16:07:00
  Do Janusz: Proszę Pana, ja właśnie tak głosuję. Mam gdzieś partię, podoba mi się osoba, to na nią głosuję i tyle. Moją kandydatką jest Bożena Szydłowska, doskonale zorganizowana kobieta, która ma na swoim koncie wiele zasług. Polecam zapoznanie się z jej osobą, bo warto.
 • Janusz 2015-09-30 18:44:11
  Ajajaj! Błagam drodzy Wyborcy, nie głosujcie na partię tylko wybierzcie sobie kandydata. Nie ważne kto rządzi i tak 2 lata poświęcą na rozliczanie przeszłości, do niczego potrzebne. Skupmy sie raczej na działaniach lokalnych, takich, które faktycznie mają wpływ na nasze codzienne życie.
 • atom tak 2015-09-30 16:46:38
  Do gośc : co za duby smalone. poniewaz tak mocno dokładaja do tego interesu, ze kazdemu olacalo sie budowac za cudzą kase wiatraki, to faktycznie jest ich tak dużo ze raz na ruski rok jest wiecej mocy niz trzeba i wtedy jest tzw. klęska obfitości - czyli, że nie zarabiają na tym. trzeba postawić na atom. wszyscy to mają a polska nie
 • Ekspert 2015-09-26 10:55:24
  Do Ala: Twój komentarz świadczy o twoim niskim poziomie intelektualnym i niskim poziomie wiedzy.
 • Ala 2015-09-24 08:24:08
  Cały świat w tym nawet Chiny robią wszystko, by ograniczyć zużycie węgla... Papież Franciszek wzywa do ekologicznego nawrócenia... A pseudokatolicy z PIS-u chcą iść pod prąd wbrew światu, lekceważąc głos papieża i jego ekologiczną encyklikę. To woła o pomstę do nieba i może skończyć się potępieniem naszego kraju
 • Gość elektryk 2015-09-23 23:36:09
  Do Jerzy Lipka: elektrownia jądrowa to chyba nie wiesz co piszesz. Inne kraje odchodzą od tego jądrowego nadzieją.a tobie czlowieczku atom w głowie. Chyba jądra ci spuchly
 • dość okradania podatników 2015-09-23 14:30:18
  Tylko Petru i Korwin chcą sprywatyzować nierentowne górnictwa.
 • Marco 2015-09-23 10:59:50
  "Elektroenergetyka ma być modernizowana" - no jasne! PiS, jak na bolszewików przystało, dał energetyce gwarancje zatrudnienia, więc teraz siedzą tam całe rodziny półdebili, którzy dobrze jak prawo Ohma znają, a których nie da się ruszyć. Ale na pewno zagłosują na swych dobroczyńców, a naród za to zapłaci.
 • belmondo 2015-09-23 09:51:09
  Program mają PIĘKNY. Szkoda, że nie wiedzą jak to wszystko zrobić.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA