REKLAMA

W przyszłym tygodniu kolejne przesłuchania przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  • Autor: PAP/JS
  • 05 marca 2018 19:38
W przyszłym tygodniu kolejne przesłuchania przed komisją śledczą ds. Amber Gold Zeznania złożyć ma dwóch b. szefów gdańskiej delegatury ABW oraz dwóch prokuratorów z Gdańska pracujących przy sprawie Amber Gold - (fot.wikipedia.org/Zorro2212)

Sejmowa komisja śledcza zaplanowała na przyszły tydzień przesłuchania w trybie jawnym; zeznania złożyć ma dwóch b. szefów gdańskiej delegatury ABW oraz dwóch prokuratorów z Gdańska pracujących przy sprawie Amber Gold - poinformował wiceszef komisji Jarosław Krajewski.

Krajewski podał, że najbliższe posiedzenie komisji śledczej zaplanowano na wtorek, 13 marca. Zeznania złożyć mają wtedy b. zastępca dyrektora gdańskiej delegatury ABW Jarosław Dąbrowski oraz b. jej szef Adam Gruszka.

Z kolei w środę, 14 marca - jak dodał wiceszef komisji - zeznania złożyć ma prokurator gdańskiej prokuratury okręgowej Anna Gurska oraz b. zastępca Prokuratora Okręgowego w Gdańsku Ryszard Paszkiewicz.

Krajewski poinformował, że podczas przesłuchań komisja będzie chciała poruszyć m.in. kwestie relacji między ABW a prokuraturą. Jak wskazał, komisja chce wyjaśnić, kto polecił funkcjonariuszom Agencji, by nie zajmowali się wątkami pobocznymi sprawy Amber Gold.

Przed tygodniem jeden z b. funkcjonariuszy ABW zeznając przed komisją śledczą mówił, że prowadząc sprawę Amber Gold został poinformowany, iż postępowanie dotyczące syna b. premiera Donalda Tuska, Michała, który współpracował z liniami OLT Express, jest wyłączone z postępowania głównego i prowadzi je prokuratura.

"Dostałem wprost polecenie, że prokuratura sobie nie życzy, by w tym zakresie prowadzić jakiekolwiek czynności operacyjne i zostało mi powiedziane, że jeśli będziemy się tym zajmować, dostaniemy zarzuty za utrudnianie śledztwa. Zrozumiałem, że takie jest stanowisko prokuratury" - mówił świadek.

Zaznaczył, że nie pamięta, czy w tym poleceniu padła nazwa linii lotniczych i nazwisko syna premiera. "Natomiast było to w kontekście odrębnych postępowań prowadzonych przez prokuraturę. Wówczas wiedzieliśmy, że postępowanie OLT Express i postępowanie dotyczące Michała Tuska jest prowadzone przez prokuraturę w odrębnym postępowaniu" - dodał b. funkcjonariusz ABW.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA