REKLAMA

W tym roku do budżetu może nie wpłynąć 2 mld zł z podatku od handlu

  • Autor: PAP/GP
  • 23 lutego 2016 18:41
W tym roku do budżetu może nie wpłynąć 2 mld zł z podatku od handlu (fot.: Konrad Gruza/CC BY 2.0)

Do tegorocznego budżetu może nie wpłynąć 2 mld zł z opodatkowania sieci sprzedaży detalicznej, wynika z wypowiedzi wiceministra finansów Leszka Skiby.

- To, że może nie przynieść 2 mld zł bierzemy poważnie pod uwagę m.in. dlatego, że nie wiemy dokładnie kiedy ten projekt wejdzie w życie. Już w tym wcześniejszym projekcie zakładaliśmy, że wejdzie on w życie od kwietnia więc szacowaliśmy mniejsze wpływy - powiedział Skiba podczas sejmowej komisji gospodarki i rozwoju.

Nie odpowiedział jednak na pytanie przewodniczącego komisji, jakiej kwoty ostatecznie resort finansów się spodziewa i czy w związku ze spodziewaną niższą kwotą tegoroczny budżet będzie musiał zostać zmieniony.

Wiceminister powiedział również, że nie zostały jeszcze ostatecznie rozstrzygnięte takie sprawy jak wybór sposobu opodatkowania czy kwoty wolnej od podatku. Potwierdził jednak, że pod koniec tygodnia lub na początku przyszłego projekt powinien być gotowy i powinien trafić ponownie do konsultacji międzyresortowych.

Na początku lutego Ministerstwo Finansów opublikowało nowy projekt podatku od handlu detalicznego, w którym pozostawiono wszystkie najważniejsze propozycje, w tym stawki podatku uzależnione od przychodów sklepów, objęcie podatkiem franczyzy oraz handlu internetowego (z opłatą dla przewoźnika przesyłek, w przypadku, gdyby zagraniczny sprzedawca nie uiścił nowego podatku).

Aktualne założenia projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej:

• podatek od sprzedaży detalicznej będzie obowiązywał sieci handlowe oraz sprzedawców detalicznych, przedsiębiorstwa zostaną objęte podatkiem po przekroczeniu przychodów 1,5 mln zł miesięcznie,

• podstawowa stawka to 0,7% do poziomu 300 mln zł miesięcznie i 1,3% powyżej tego pułapu,

• proponowana stawka na dni weekendu (sobota, niedziela) wynosi 1,3% do kwoty 300 mln zł miesięcznie i 1,9% powyżej tego poziomu,

• spodziewane dochody budżetu państwa z tytułu nowej daniny to około 2 mld zł w perspektywie 2016 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA