REKLAMA

Waszczykowski o Caracalach i współpracy z Francją

 • Autor: PAP/MIW
 • 31 października 2016 10:38
Waszczykowski o Caracalach i współpracy z Francją Witold Waszczykowski, szef MSZ. (fot. mat. MSZ)

• Jedną z płaszczyzn, na których Polska może współpracować z Francją, są m.in. śmigłowce Caracal - powiedział w poniedziałek (31.10) szef MSZ Witold Waszczykowski.
• Dodał, że tego typu helikopterami wojsko jest w dalszym ciągu zainteresowane, tylko w mniejszej liczbie.

Waszczykowski pytany w poniedziałek w Polsat News o słowa prezydenta Andrzeja Dudy dotyczące oferty współpracy z Francją poinformował, że przesłał kilkustronicowy list do francuskiego MSZ z nową ofertą współpracy.

Prezydent w piątek mówił w Polsacie, że zarówno wobec siebie, jak i polskiej dyplomacji - szefa MSZ, premier Beaty Szydło - "ma to oczekiwanie, żebyśmy my również wystąpili z jakąś ofertą wobec Francji, z jakimś pomysłem".

- Jest w tej chwili wiele, jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa europejskiego, idei, które mogą zostać wsparte - dodał.

Szef MSZ poinformował, że taka oferta została wysunięta zaraz po tym, jak przesunięte zostało jego spotkanie z szefem francuskiej dyplomacji Jean-Markiem Ayrault (po zakończeniu rozmów ws. Caracali).

- Przesłałem kilkustronicowy list, w którym przedstawiłem, wiele tygodni temu już, nową ofertę współpracy - mówił.

- To są wyliczone płaszczyzny, na których możemy współpracować, m.in. również w dziedzinie Caracali, dlatego że wojsku są potrzebne helikoptery, tego typu helikopterami wojsko jest w dalszym ciągu zainteresowane, tylko że w mniejszej ilości - dodał.

Na początku października Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło negocjacje offsetowe, poinformowało o zakończeniu rozmów z Airbus Helicopters ws. śmigłowców Caracal, uznając dalsze rozmowy za bezprzedmiotowe. Według rządu oferta Airbusa nie zabezpieczała interesów ekonomicznych i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej.

W połowie miesiąca resort obrony poinformował, że w ramach pilnej potrzeby operacyjnej MON zamierza za miliard złotych kupić śmigłowce dla wojska, a do rozmów zaproszono trzy podmioty, które uczestniczyły w ostatnim przetargu. W sobotę MON podało, że wszyscy trzej oferenci śmigłowców dla polskiego wojska: PZL Mielec, PZL Świdnik oraz Airbus Helicopters - rozpoczęli w mijającym tygodniu rozmowy z prowadzącym zakupy Inspektoratem Uzbrojenia MON.

Waszczykowski był w poniedziałek również pytany o spotkanie Trójkąta Weimarskiego, które miało się odbyć na początku listopada.

- Wiele innych spotkań już się odbyło i to spotkanie jest tylko przesunięte i odbędzie się w późniejszym terminie - powiedział szef MSZ.

- To jest pokłosie w tej chwili napięcia i dynamiki spraw, jakie są w Europie. Mamy wiele problemów związanych z Brexitem, wszyscy są zajęci m.in. tym problemem, emigracją, uchodźcami i wieloma innymi kwestiami - mówił Waszczykowski.

- Szukamy nowego terminu, nic się nie stało - podkreślił.

Minister Waszczykowski poinformował również, że zaproponował szefowi niemieckiego MSZ Frankowi-Walterowi Steinmeierowi spotkanie w formacie "Trójkąt Weimerski + Grupa Wyszehradzka", które miałoby odbyć się pod koniec listopada.

- Czekamy na odpowiedź, to oni występowali z taką propozycją, żeby spotkać się w formule Grupa Wyszehradzka, Trójkąt Weimerski, zaproponowałem w takim razie - zaznaczył.

Szef MSZ pytany o to, czy polski rząd zamierza upublicznić wystosowaną w czwartek odpowiedź na zalecenia Komisji Europejskiej dla Polski dotyczące rządów prawa, potwierdził zapowiedź premier Beaty Szydło, że odpowiedź ta zostanie udostępniona.

- Odpowiedź zostanie udostępniona, kiedy zostanie przyjęta i wysłana, nie chcę w mediach rozmawiać z Komisją Europejską - mówiła Szydło jeszcze przed przesłaniem KE odpowiedzi.

Według Waszczykowskiego upublicznienie odpowiedzi zależy obecnie od KE.

- Prawdopodobnie upublicznimy to - poinformował. Pytany o konkretną datę, wskazał, że zależy to "od pani premier albo od marszałków Sejmu, którzy też przygotowywali tę odpowiedź". Jak podkreślił, obecnie "gospodarzem tej wiadomości" jest KE.

Waszczykowski ocenił również, że "Komisja Europejska nie powinna ciągnąć tego tematu dalej".

- W Europie jest mnóstwo problemów, którymi się powinniśmy zająć - dodał

Komisja Europejska 27 lipca wydała zalecenia dla Polski dotyczące rządów prawa - to drugi etap procedury ochrony praworządności, wszczętej wobec Polski w styczniu w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. KE dała polskim władzom trzy miesiące na wdrożenie zaleceń. Termin ten minął w ostatni czwartek, 27 października.

Tego dnia wieczorem polskie MSZ poinformowało, że Polska przekazała odpowiedź na niewiążące zalecenia Komisji. Według MSZ zalecenia KE są "wyrazem niepełnej wiedzy o tym, jak w Polsce funkcjonuje system prawny oraz Trybunał Konstytucyjny". Jak zaznaczono, "w odpowiedzi przesłanej do Komisji władze polskie szczegółowo odniosły się do tej kwestii".

- W efekcie uznaliśmy, że jesteśmy zmuszeni ocenić zalecenie Komisji Europejskiej z dnia 27 lipca 2016 roku za niezasadne. Po raz kolejny Polska pragnie podkreślić, że istniejący spór polityczny wokół zasad funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego nie może być podstawą do formułowania twierdzenia, że w Polsce istnieje systemowe zagrożenie praworządności - poinformowało MSZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • erty 2016-11-02 14:51:34
  Pisdecja plącze się we własne nogi
 • Prokurator z Podkarpacia 2016-10-31 14:23:17
  Czy to oznacza że amerykanie nie wypłacą gratyfikacji za wykłady Kownackiego o używaniu widelców i genialne ekspertyzy Domagalskiego-Łabędzkiego. Bo na tym polega offset według tych panów.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA