REKLAMA

Wchodzi w życie nowela Prawa zamówień publicznych

  • Autor: PAP/JS
  • 28 lipca 2016 09:38
Wchodzi w życie nowela Prawa zamówień publicznych Wchodzi w życie nowela Prawa zamówień publicznych. Wprowadza zamówienia in-house Już wkrótce przekonamy się, co w gospodarce odpadami zmieni przepis o in-house. (fot. pixabay.com)

• Od czwartku, 28 lipca, wchodzi w życie nowela Prawa zamówień publicznych.
• Wprowadza ona obowiązek zatrudniania na etat, gdy spełnione są kryteria kodeksowe, upowszechnienie kryteriów pozacenowych i możliwość zlecania "spółkom-córkom" zadań bez przetargów (tzw. in-house)
• W noweli ograniczono również możliwość korzystania z kryterium najniższej ceny.

Głównym celem noweli Prawa zamówień publicznych było wdrożenie unijnych dyrektyw, co powinno było nastąpić do 18 kwietnia tego roku.

Nowela wprowadza także obowiązek zatrudniania na umowy o pracę przy zamówieniach publicznych, gdy spełnione są kryteria Kodeksu pracy. W trakcie prac zarówno przedstawiciele związków zawodowych jak i pracodawców wyrażali nadzieję, że przepis ten przyczyni się do uzdrowienia rynku pracy i ograniczenia zatrudniania na umowy cywilno-prawne.

W noweli ograniczono również możliwość korzystania z kryterium najniższej ceny. Zamawiający będą mogli zastosować kryterium ceny jako jedyne kryterium oceny ofert lub kryterium o wadze przekraczającej 60 proc., jeżeli przedmiot zamówienia ma ustalone standardy jakościowe odnoszące się do wszystkich istotnych cech przedmiotu zamówienia.

Nowy tryb udzielania zamówień

Wprowadza także nowy tryb udzielania zamówień - partnerstwo innowacyjne - którego celem jest promowanie innowacyjności w systemie zamówień publicznych. Według autorów ustawy partnerstwo innowacyjne umożliwi zamawianie nieistniejących jeszcze technologii i łączenie w ramach jednej procedury różnych etapów prac B+R, a nawet wdrożeń.

Jedynym z najbardziej kontrowersyjnych nowych rozwiązań, o które spory toczyły się do ostatniej chwili, są przepisy stanowiące, że podmiot zamawiający będzie mógł powierzyć określone zadania swojej "spółce-córce", gdy jej działalność w ponad 90 proc. koncentruje się na powierzanych zadaniach (tzw. in-house). O możliwość taką zabiegały samorządy, chcące z wolnej ręki zlecać wywóz śmieci swoim spółkom komunalnym. Jednak zdaniem krytyków ogranicza to wolną konkurencję, toruje drogę kumoterstwu, a także nie sprzyja poprawie warunków pracy, gdyż spółki-córki nie mają żadnych zobowiązań, jeśli chodzi o zatrudnianie na etat.

Czytaj też: Warsztaty samochodowe domagają się walki z szarą strefą likwidacji szkód

Na ostatnim etapie prac ograniczono tę zasadę, wyłączając z in-house odbieranie śmieci z terenów niezamieszkałych, takich jak biura, fabryki czy sklepy. Jeżeli rada gminy postanowi o odbieraniu odpadów od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, wójt, burmistrz lub prezydent miasta jest zobowiązany zorganizować przetarg. Organ nadzorujący zamawiającego będzie miał też możliwość skontrolowania prawidłowości udzielenia zamówienia w trybie in-house. Jeżeli zostaną stwierdzone braki podstaw formalno-prawnych do udzielenia takiego zamówienia, organ nadzorujący będzie mógł nakazać odstąpienie od umowy, a jeśli zamawiający się nie dostosuje, wystąpić o jej unieważnienie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Teraz wodociągi... 2016-07-29 20:54:29
    14 lat po przystąpieniu do Unii Europejskiej polskie gminy otrzymują podobne narzędzie do zarządzania gospodarką odpadami jakie mają samorządy terytorialne Zachodniej Europy... Ale trzeba pamiętać o tym, że co najmniej już połowa komunalnych firm śmieciowych została zamieniona w kamieni kupę... No i to nie koniec tego procesu... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/poprawka-senatu-w-sprawie-in-house-pokazuje-sile-brudnych-pieniedzy,81668.html Być może już za niedługo - comiesięczne opłaty za śmieci polskich rodzin będą zasilały rynki pracy i systemy finansowe w tych krajach, które już przejęły dużą część polskiej gospodarki odpadami i okaże się, że jesteśmy i będziemy jedynymi takimi śmieciowymi idiotami w Europie... samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/111918/Jedyni-tacy-w-UniiREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA