REKLAMA

Wcześniej regiony szybciej „obracały” unijnymi funduszami niż rząd. Teraz dynamika jest odwrotna

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl (Agnieszka Widera)/AT
  • 13 czerwca 2017 10:24
Wcześniej regiony szybciej „obracały” unijnymi funduszami niż rząd. Teraz dynamika jest odwrotna To, jak wielki wpływ mają fundusze unijne na gospodarkę, najlepiej widać po liczbie inwestycji (fot.:GDDKiA)

Różnice pomiędzy tą i poprzednią perspektywą unijną wciąż dają się beneficjentom we znaki. Według Jerzego Kwiecińskiego, wiceministra rozwoju, największym problemem są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Coraz częściej też pojawia się pytanie: co po 2020 r.?

• Finansowa perspektywa 2014-2020 rozkręcała się powoli, o czym świadczył poziom realizacji poszczególnych programów.

• Zdaniem Ministerstwa Rozwoju, Polsce udało się w ostatnim roku mocno przyspieszyć. Na tyle, że przykład z nas mogą brać np. Czesi.

• Trzeba jednak porządnie nauczyć się korzystać z instrumentów zwrotnych i myśleć o szukaniu innych źródeł finansowania dla projektów.

• Wiele mają do zrobienia tu samorządy - podkreślano podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Dużym problem są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.

- Zaawansowanie Polski półtora roku temu w wykorzystaniu środków unijnych było bardzo skromne. Jeśli chodzi o certyfikowanie wydatków w ramach projektów unijnych, było ono zerowe i pod tym względem zajmowaliśmy ostanie miejsce w UE. Ale wiele innych krajów było w podobnej sytuacji – mówi Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju.

Dlatego na początku 2016 r. został przyjęty przez polski rząd plan na rzecz przyspieszenia wykorzystania środków unijnych.

Efekt? - Na koniec 2016 nasz kraj był liderem w wykorzystaniu unijnej perspektywy 2014-2020, mieliśmy relatywnie dobre wyniki w porównaniu do innych krajów. 34 proc. to wynik wykorzystania i zwrotu z KE, czyli 2,5 raza lepszy niż na tym samym etapie w poprzedniej perspektywie – dodaje Kwieciński, ale też ponagla.

- Jeszcze musimy spełnić warunki wstępne, np. jeśli chodzi o kwestie wodne, bo jeśli ich nie wypełnimy, część pieniędzy może zostać wstrzymana - przypomina wiceminister rozwoju.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Propaganda Sukcesu 2017-06-13 10:45:30
    Co z tego że wydajemy kasę jeżeli tego nie widać? Za Po powstawały drogi, infrastruktura miejska, boiska. Co zrobiono za PIS? Gdzie się podziała ta kasa? Na wyrąb puszczy?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA