REKLAMA

Wicemininister finansów mówił o upadłości kilku banków. Jest odpowiedź KNF

  • Autor: PAP
  • 03 marca 2016 21:52
Wicemininister finansów mówił o upadłości kilku banków. Jest odpowiedź KNF Sektor bankowy w Polsce jest stabilny i efektywny - zapewnia KNF. (Fot. : www.kostrzyn.um.gov.pl)

• W tym roku upadnie kilka małych banków – stwierdził Konrad Raczkowski.
• Jego zdaniem nie będzie to efekt niewłaściwego zarządzania i nadzoru.
• Depozyty we wszystkich bankach są objęte państwowymi gwarancjami – przypomina KNF.

Sektor bankowy w Polsce jest stabilny i efektywny, o czym świadczą m.in. wyniki finansowe banków czy rezultaty europejskiego przeglądu jakości aktywów i stress testów. W żadnym banku nie ma zarządu komisarycznego - poinformował rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego Łukasz Dajnowicz.

Rzecznik KNF odniósł się do wypowiedzi wiceministra finansów Konrada Raczkowskiego ws. możliwości upadku kilku banków w tym roku. Jak napisał w wypowiedzi dla PAP Dajnowicz, o stabilności systemu finansowego świadczą też oceny agencji ratingowych, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Narodowego Banku Polskiego.

Zdaniem wiceministra Raczkowskiego, w tym roku upadnie kilka małych banków (określi je mianem „toksycznych”), co pozostanie bez wpływu na polski system finansowy, ale ich upadki nie będą efektem wprowadzenia podatku bankowego, a niewłaściwego zarządzania i nadzoru.

- To małe banki, od razu uspokajam, i nie będzie to zaburzało polskiego systemu finansowego. Jednak oznacza to, że nadzór nie spełnił swojej roli i mieliśmy wydarzenia, jakie mieliśmy – mówię tu o bankach, które już upadły i wypłatach z BFG. Pewne jest, że czeka nas jeszcze upadłość kilku banków. Ta agonia może się przeciągnąć o kilka miesięcy i nastąpić w 2017 r. Ale to nie będzie wynikać z tego, że w tym roku wszedł podatek bankowy, tylko z tego, że te banki były źle zarządzane, a nadzór instytucjonalny działał źle – powiedział w czwartek (3.03) Raczkowski.

- Banki spółdzielcze w obu zrzeszeniach budują systemy ochrony instytucjonalnej. Złożona jest sytuacja sektora spółdzielczych kas oszczędnościowo–kredytowych, zarząd komisaryczny działa w 5 SKOK-ach, 40 kas jest objętych postępowaniami naprawczymi. Depozyty we wszystkich bankach i SKOK-ach są objęte państwowymi gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Natomiast o jakości polskiego nadzoru finansowego najlepiej świadczą oceny międzynarodowe - podkreślił rzecznik KNF.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wader 2016-03-04 08:33:48
    I teraz klienci "małych banków" cokolwiek to nie oznacza stoją w kolejce do banków i wyciągają kasę - to się nazywa profesjonalizm w ministerstwie finansów , chyba że celem jest to żeby te banki miały upaść - wtedy na miejscu właścicieli miałbym uzasadnione pretensje ..... zawsze sie zastanawiam, głupota czy sabotaż ?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA