REKLAMA

Wiceminister energii: Przygotowujemy się do pewnych danin, by wyrównać szanse polskiego węgla

  • Autor: PAP/JS
  • 08 czerwca 2016 09:01
Wiceminister energii: Przygotowujemy się do pewnych danin, by wyrównać szanse polskiego węgla Wiceminister Grzegorz Tobiszowski nie podaje na razie szczegółów projektu (fot. PTWP/Michał Oleksy)

• Ministerstwo Energii pracuje nad rozwiązaniami, które miałyby poprawić pozycję konkurencyjną polskiego węgla wobec surowca importowanego z krajów, gdzie nie obowiązują regulacje unijnej polityki klimatycznej.
• Chodzi o koszty, które obciążają polskie górnictwo, a nie dotyczą np. węgla z Rosji.

"Jesteśmy w dialogu z ministrem finansów i chcemy - przynajmniej jako Ministerstwo Energii - w jak najszybszym czasie wprowadzić pewne regulacje, które by oddawały obciążenia na polskim węglu, jeśli chodzi o pakiet klimatyczny, aby wyrównać szanse na polskim rynku polskiemu węglowi" - powiedział wiceminister Grzegorz Tobiszowski podczas wtorkowych (7 czerwca) obrad senackiej komisji gospodarki narodowej i innowacyjności.

Nie podał szczegółów rozważanych rozwiązań, podkreślił jednak, że powinny one być znane wkrótce. "Będziemy dążyć, aby jak najszybciej do takich regulacji stosownych opłat, danin, doszło" - dodał Tobiszowski, tłumacząc pośpiech wielkością napływu do Polski węgla z zagranicy.

Jak podał podczas posiedzenia senackiej komisji dyrektor katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu Henryk Paszcza, w ubiegłym roku do Polski napłynęło 8,2 mln ton węgla, a w tym roku - do końca lutego już ok. 2 mln ton, z czego ok. 1,5 mln ton to węgiel energetyczny. 67 proc. importowanego węgla ogółem i blisko 100 proc. węgla energetycznego pochodzi z Rosji.

Zdaniem wiceministra Tobiszowskiego tak duży napływ węgla zza granicy wymaga "budowania pewnego nowego zaangażowania w rynek sprzedaży", a także uporządkowania sieci sprzedaży, by - jak mówił - była pewność, że "węgiel, który jest w poszczególnych składach, to rzeczywiście jest ten węgiel, który został zarejestrowany".

"W tym roku chcemy zrównać konkurencyjność węgla rosyjskiego z polskim na polskim rynku, dlatego, że pakiet klimatyczny z jego całym +dobrodziejstwem+ sprawia, że na polskim rynku nie ma dziś tych samych warunków konkurencji. Stąd przygotowujemy się do pewnych danin, opłat, związanych z tym, żeby wyrównać szanse polskiego węgla" - zapowiedział wiceminister energii.

Zastrzegł, że wprowadzenie opłaty, która powinna wyrównać warunki konkurencyjne polskiego i rosyjskiego węgla, należy - jak powiedział - "ostrożnie ważyć". Dodał, że rosyjski węgiel jest dziś tańszy, bo nie podlega obecnie tym samym rygorom co węgiel polski. "Jego konkurencyjność jest cenowo niższa, ale nie wynika to z tego, że pracuje na tych samych zasadach" - tłumaczył Tobiszowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA