REKLAMA

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński: Gospodarka przyspiesza

  • Autor: PAP/GP
  • 16 stycznia 2017 14:12
Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński: Gospodarka przyspiesza Jerzy Kwieciński pracuje w resorcie Mateusza Morawieckiego. (fot.:PTWP)

• - Powoli zaczynamy czuć w gospodarce przyspieszenie, wynikające m.in. z realizacji inwestycji dofinansowywanych z funduszy Unii Europejskiej - powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.
• Polityk rządu wskazał, że udało się już podpisać umowy na 10 tys. projektów warte prawie 120 mld zł.

Według Kwiecińskiego przyspieszenie objawia się np. we wskaźnikach ekonomicznych, opisujących wzrost w branży budowlano-montażowej, niskiej stopie bezrobocia, bardzo dużym optymizmie sektora biznesu, wzroście produkcji sprzedanej w przemyśle, rosnących zamówieniach oraz rosnącej konsumpcji.

- Oczywiście każdy pyta o produkt krajowy brutto. Z jednej strony wiele wskazuje na to, że będziemy mieli bardzo silny wzrost kwartalny - czwarty kwartał 2016 do trzeciego kwartału 2016. Eksperci z Ministerstwa Finansów szacują, że może to być nawet na poziomie 1,5 proc., co odpowiada wzrostowi 6 proc. w skali rocznej - zauważył.

- Natomiast w porównaniu do zeszłego roku ten wzrost nie będzie tak spektakularny. W czwartym kwartale 2015 roku ratowaliśmy wykonanie wcześniejszej perspektywy budżetowej i duże pieniądze trafiły na rynek, czego efektem był bardzo silny wzrost gospodarczy - wyjaśnił.

Gospodarka, a prognoza GUS

Przypomniał, że wzrost PKB za czwarty kwartał 2015 rok GUS po weryfikacji wyliczył na 4,6 proc.

- To przyspieszenie w inwestycjach publicznych już powoli zaczynamy czuć - mówił wiceminister. - W całym kraju mamy już ogłoszone ponad 2 tys. naborów na prawie 60 proc. wszystkich środków unijnych, które mamy do dyspozycji. Umów z beneficjentami mamy na prawie jedną czwartą wszystkich środków. Teraz beneficjenci podpisują kontrakty z wykonawcami i to w tym momencie zaczyna się ruch w gospodarce, który przekłada się także na wzrost PKB czy zatrudnianie nowych pracowników - podkreślił.

Wiceminister poinformował także, że do tej pory w ramach nowej perspektywy budżetowej na lata 2014-2020 podpisano już umowy na ponad 10 tys. projektów finansowanych ze środków UE na całkowitą kwotę prawie 120 mld zł.

- To naprawdę spora liczba. A wśród tych projektów są nie tylko duże projekty drogowe czy kolejowe, ale również małe projekty dla organizacji pozarządowych czy przedsiębiorców. Więc to nas bardzo cieszy - powiedział.

- Zakładamy, że w całej perspektywie finansowej ilość podpisanych projektów może przekroczyć nawet 100 tys. Więc wpływ funduszy na gospodarkę będzie bardzo wyraźnie widoczny - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Kasia 2017-01-16 22:27:44
    Jeszcze, lecz na gospodarce polegniecie - kwestia czasuREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA