REKLAMA

Wiceminister Ryszard Zarudzki o programie PROW 2014-2020 i informatyzacji ARiMR

  • Autor: farmer.pl
  • 21 stycznia 2016 14:06
Wiceminister Ryszard Zarudzki o programie PROW 2014-2020 i informatyzacji ARiMR Wiceminister Ryszard Zarudzki (fot. W. Denisiuk)

Z Ryszardem Zarudzkim, wiceministrem rolnictwa, odpowiedzialnym za Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, rozmawiają Marzena Pokora-Kalinowska i Wojciech Denisiuk.

Zaprosił nas Pan na rozmowę, aby osobiście odpowiedzieć na pytanie dotyczące harmonogramu PROW 2014-2020 i wypłaty płatności bezpośrednich. Zapowiedział Pan w Sejmie uruchomienie w pierwszym kwartale naboru dla „Młodych rolników” i na pełną „Modernizację”. I nie dokończył Pan wypowiedzi dotyczącej terminów wypłaty dopłat bezpośrednich. Są dobre wiadomości dla rolników?

Potwierdzam, te dwa nabory z PROW są pewne. Pierwszy kwartał 2016 albo 2017 roku to możliwy termin naboru także na „Restrukturyzację małych gospodarstw”. To, czy będzie to jeszcze w tym roku, czy dopiero za rok zależy od Ministerstwa Finansów i tego, czy zdecyduje się ono zastosować uproszczoną procedurę akredytacyjną dla agencji płatniczej, która będzie obsługiwać ten program. Dotyczy to także drugiego programu ważnego dla małych gospodarstw, a mianowicie "Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa".

Poprzednie kierownictwo ministerstwa i ARiMR zapewniało, że przygotowania do uruchomienia tych programów są zaawansowane i np. nabór na „Restrukturyzację małych gospodarstw” będzie ogłoszony w I kwartale.

Proszę pytać o powody podania tak optymistycznego terminu poprzednie kierownictwo. Być może w tamtych okolicznościach były sytuacje, które uprawniały do takich wypowiedzi. My zrobiliśmy wszystko co możliwe, aby ten program ruszył jak najszybciej. Powtórzę raz jeszcze – jest możliwe wcześniejsze niż planujemy uruchomienie typu operacji „restrukturyzacja małych gospodarstw” pod warunkiem skrócenia okresu akredytacji przez Ministerstwa Finansów. Rozmowy w tej sprawie trwają.

A co z systemem informatycznym ARiMR? Niektórzy posłowie mówią o sabotażu. Jest śledztwo zmierzające do tego, aby wyjaśnić, czy mieliśmy do czynienia ze świadomym działaniem zmierzającym do utrudnienia startu nowej ekipie?

Traktuję takie wypowiedzi jako silne emocje. Byłbym ostrożny w formułowaniu tak ostrych wypowiedzi, choćby dlatego, że rolnika nie interesuje działalność systemu. On chce mieć płatności na koncie.

Czytaj całość wywiadu na stronach portalu farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA