REKLAMA

Wiceminister skarbu o barierach przy tworzeniu holdingu rolno-spożywczego

  • Autor: Portalspozywczy.pl
  • 15 lipca 2016 11:40
Wiceminister skarbu o barierach przy tworzeniu holdingu rolno-spożywczego Marek Zagórski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa (msp.gov.pl)

• Marek Zagórski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa zaznacza, że nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja ws. utworzenia holdingu rolno-spożywczego.
• Zostanie ona podjęta na podstawie prac utworzonego w maju zespołu międzyresortowego.
• Zdaniem wiceministra w procesie utworzenia nowego podmiotu mogą wystąpić różnego rodzaju bariery.

- Barierą może być to, że mówimy o spółkach bardzo odległych od siebie, choć można znaleźć synergie, które mogą się między nimi wytworzyć. Mówię tu np. o rynkach hurtowych, w których Skarb Państwa ma udziały. Można by pomyśleć, że mają one tylko teoretycznie związek z branżą, ponieważ handluje się na nich artykułami rolno-spożywczymi, ale – z drugiej strony – włączenie ich do jednego podmiotu z innymi spółkami może być dla nich ogromną szansą - mówi Zagórski.

Jak dodaje w perspektywie zmieniającego się modelu zaopatrzenia ich rola może być coraz mniejsza, w związku z czym zintegrowanie ich z dużym zapleczem produkcyjnym pozwoli im na rozwój. 

- Dlatego – choć połączone mogłyby zostać spółki, których działalność może być kompatybilna w znikomym stopniu, to może spowodować, że spółki te będą dysponować większymi aktywami razem, będą generować wyższe przychody, większą EBITDA, większą zdolność inwestycyjną oraz kredytową - wyjaśnia wiceminister skarbu. 

Marek Zagórski nie chce przesądzać, ile spółek może wejść w skład planowanego podmiotu oraz kto zajmie się jego zarządzaniem w kontekście zapowiadanej likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa.

Czytaj cały tekst tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA