REKLAMA

Wiceminister środowiska: Trwa napełnianie zbiornika Świnna Poręba

  • Autor: PAP/JS
  • 23 września 2016 17:14
Wiceminister środowiska: Trwa napełnianie zbiornika Świnna Poręba Wiceminister środowiska Mariusz Gajda ( fot.mos.gov.pl)

Trwa napełnianie zbiornika Świnna Poręba na rzece Skawie w Małopolsce. W przyszłym roku, o ile warunki hydrologiczne pozwolą, będzie napełniony do normalnego poziomu – powiedział wiceminister środowiska Mariusz Gajda w Sejmie.

Wiceminister w imieniu rządu przedstawił posłom informację o realizacji "Programu budowy Zbiornika Wodnego Świnna Poręba w latach 2006-2015" za rok 2015.

W Programie budowa została podzielona na cztery zadania: stworzenie zbiornika, przebudowę dróg, przebudowę linii kolejowej oraz ochronę zlewni zbiornika. Jak powiedział Mariusz Gajda, na koniec minionego roku zaawansowanie inwestycji wyniosło 95,5 proc. Pierwsze zadanie zostało zrealizowane w 97,6 proc., a drugie w 89,3 proc. Pozostałe dwa zostały zakończone.

W ub.r. na inwestycję przekazano 80,8 mln zł. 43,1 mln zł przeznaczono na budowę zbiornika, 24,9 mln na przebudowę dróg, 900 tys. na dokończenie przełożenia linii kolejowej, a 11,9 mln zł pozostało jako rezerwa. Dotychczas inwestycja kosztowała już 2,134 mld zł.

Mariusz Gajda przypomniał, że 2015 r. był ostatnim, w którym obowiązywał Program. Zbiornika nie zdołano jednak w tym czasie ukończyć. - Szkoda, że poprzedni rząd nie przedłużył działania Programu, bo bylibyśmy bliżej zakończenia budowy. Na szczęście została przyjęta nowa ustawa - powiedział.

Czytaj też: Szyszko: Rozpoczynamy ratyfikację porozumienia klimatycznego ONZ

W lipcu weszła w życie ustawa o dokończeniu budowy zbiornika. Zakłada ona, że w br. na jego budowę trafi ponad 46,53 mln zł, a w przyszłym 6,7 mln zł. Większość pieniędzy zostanie przeznaczona na ustabilizowanie osuwisk - 25,7 mln zł w ciągu dwóch lat. Przebudowa dróg pochłonie 20,6 mln zł. Pozostałe 6,93 mln zł przeznaczonych zostanie na inwestycje związane ze zbiornikiem, które obejmują m.in. nakłady na rozruch zapory, czaszy zbiornika i elektrowni, rozbiórkę dróg asfaltowych oraz doszczelnienie galerii kontrolno-zastrzykowej podczas piętrzenia wody.

Pieniądze pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a dokończenie budowy spocznie na barkach Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Wiceminister zapewnił, że trwają intensywne prace przy budowie dróg lokalnych. - Pozostaje też kwestia osuwisk - dodał. Gajda zaznaczył zarazem, że na terenach, które znajdą się pod wodą, wciąż jest jeden zamieszkały dom. Negocjacje na temat przeprowadzki rodziny dobiegają końca. - Do końca września ten problem powinien zostać rozwiązany - zapewniał w Sejmie wiceminister środowiska. Wyraził zarazem nadzieję, że w przyszłym roku będzie już można przeciąć wstęgę i formalnie oddać inwestycję do użytku.

Zbiornik Świnna Poręba powstaje w Małopolsce na rzece Skawie, która jest dopływem Wisły. Będzie miał pojemność 161 mln m sześc. i maksymalną powierzchnię 1 tys. 35 ha. Maksymalna wysokość zapory to 54 m, jej długość 604 m. Budowa jest najdłużej prowadzoną inwestycją w Polsce. Trwa od 1986 r. Kolejne terminy ukończenia upływały w 1996, 2006, 2010, 2013, 2015 i ub.r.

Zbiornik będzie spełniał funkcje przeciwpowodziowe i retencyjne dla m.in. Wadowic i Krakowa, a zarazem rezerwuaru wody do celów komunalnych i przemysłowych w woj. śląskim. Przyczynić się ma do rozwoju infrastruktury technicznej i gospodarczej okolicznych terenów. Wokół niego możliwy będzie rozwój usług turystycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA