REKLAMA

Wicepremier Morawiecki o zyskach z NBP

  • Autor: PAP/MIW
  • 12 grudnia 2016 13:05
Wicepremier Morawiecki o zyskach z NBP W przyszłym roku NBM może przekazać rekordową dywidendę do budżetu. (fot. pixabay.com)

• Zysk z Narodowego Banku Polskiego przekazany budżetowi państwa obniży przyszłoroczne potrzeby pożyczkowe, ale nie wpłynie na poziom deficytu sektora finansów publicznych liczony według metodologii ESA2010 - mówił w poniedziałek wicepremier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki pytany był przez dziennikarzy o spodziewaną wpłatę z zysku NBP za ten rok, która powinna zasilić przyszłoroczny budżet. Wicepremier, minister rozwoju i finansów wskazał, że w projekcie ustawy budżetowej na 2017 r. zapisane jest ok. 627 mln zł z NBP.

- Myślę, że trzeba jeszcze poczekać. Słyszałem tyle, co państwo pewnie, że jest szansa na wyższą dywidendę. Natomiast nie spodziewam się na razie żadnych konkretnych kwot, dopóki nie mam oficjalnych informacji - powiedział.

Podkreślił, że z punktu widzenia Polski interesujący jest przede wszystkim deficyt sektora finansów publicznych liczony według metodologii ESA2010.

- A w tym deficycie nie zalicza się wpływów z Narodowego Banku Polskiego. Czyli tak naprawdę korzyść z ewentualnych wpłat z NBP-u dotyczy relatywnego (wobec PKB) obniżenia długu i zmniejszenia potrzeb pożyczkowych rządu - wyjaśnił.

Czwartkowy "Puls Biznesu" podał, że w przyszłym roku NBP może przekazać rekordowo wysoką dywidendę do budżetu (do budżetu trafia 95 proc. zysku NBP), czyli wyższą niż 8,6 mld zł osiągnięte w 2011 r. Anonimowa osoba z NBP poinformowała gazetę, że jeszcze we wrześniu na potrzeby prac nad budżetem bank centralny poinformował resort finansów, iż można się spodziewać zysku rzędu 6 mld zł, ale dziś wiele wskazuje na to, że zysk będzie rekordowy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Co to będzie? 2016-12-12 13:19:43
    Kroją gdzie mogą. Zagalopowali się za bardzo w sypaniu kasą. Niedługo zaczniemy drukować.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA