REKLAMA

Wicepremier przedstawił pakiet wsparcia dla średnich miast

  • Autor: PAP/AT
  • 12 kwietnia 2017 12:18
Wicepremier przedstawił pakiet wsparcia dla średnich miast Mateusz Morawiecki przedstawił pakiet dla średnich miast (fot.twitter.com/MR_GOV_PL)

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki przedstawił w Przemyślu pakiet wsparcia dla średnich miast.

• Pakiet opiera się na rozwoju zrównoważonym, równomiernie obejmującym cały kraj, uznającym różnorodność i specyfikę wszystkich terytoriów.

• Blisko 2,5 mld zł ma wynieść szacowana wartość wsparcia, jakie w najbliższych latach otrzymają średnie miasta w Polsce.

• Wsparcie dla średnich miast ma pochodzić m.in. z funduszy europejskich, preferencjach w lokowaniu inwestycji oraz ułatwionym dostępie do Funduszu Inwestycji Samorządowych, zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju.

"Zrównoważony rozwój gospodarczy to jest nasze zobowiązanie, od którego nie odejdziemy. Takie credo pozostawiła nam po sobie pani minister Grażyna Gęsicka; moja poprzedniczka na stanowisku ministra rozwoju" - powiedział Morawiecki.

Dodał, że pakiet opiera się na rozwoju zrównoważonym, równomiernie obejmującym cały kraj, uznającym różnorodność i specyfikę wszystkich terytoriów. "Musi to być rozwój, który jest złożony z zarówno tych dużych ośrodków, które i tak się świetnie rozwijają, ale także terenów takich jak Bieszczady, Podkarpacie. Mogę obiecać, że z mozołem będziemy to budowali rok po roku" - podkreślił.

Pakiet dla średnich miast (fot.twitter.com/MR_GOV_PL)

Wsparcie dla średnich miast ma pochodzić m.in. z funduszy europejskich, preferencjach w lokowaniu inwestycji oraz ułatwionym dostępie do Funduszu Inwestycji Samorządowych, zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju.

Pakiet dla średnich miast jest jednym z punktów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). Dotyczy miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców - siedzib powiatów, z udziału zostały wyłączone miasta wojewódzkie. Takich miast w Polsce jest 255. Według analizy wykonanej na potrzeby SOR przez Polską Akademię Nauk, szczególnego wsparcia potrzebują 122 miasta spośród nich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Ekonom 2017-04-13 14:22:01
    Budżet jest jeden więc ułatwienia dla małych miast oznaczają utrudnienia dla dużych. Udawanie Robin Hooda czy tez Janosika przez historyka zarządzającego gospodarka niekoniecznie pozytywnie zmieni ekonomie jako całość. Co z tego że w jakiejś zapomnianej przez wszystkich miejscowości zechcemy postawić nowoczesną fabrykę skoro nie będzie tam wykwalifikowanej kadry? Co z tego że postawimy ją na biednej ścianie wschodniej skoro jej profil produkcji będzie zorientowany na eksport do Europy zachodniej? Ręczne zarządzanie ekonomią ZAWSZE przynosi więcej szkód niż korzyści. Lepiej dać przedsiębiorcom jak najwięcej swobody i ułatwień jak w USA a reszta zrobi się sama. Jedyna niezbędna interwencja państwa to wsparcie badań naukowych.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA