REKLAMA

Wicepremier wyliczył. Taki będzie deficyt budżetowy na koniec 2017 r.

  • Autor: PAP/AT
  • 13 września 2017 12:29
Wicepremier wyliczył. Taki będzie deficyt budżetowy na koniec 2017 r. Założone na 2017 rok parametry dla finansów publicznych są bezpieczne - mówi wicepremier (Mateusz Morawiecki, fot.mf.gov.pl)

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki na posiedzeniu Sejmowej Komisji Finansów Publicznych przedstawia informację na temat stanu i perspektyw finansów publicznych.

Deficyt budżetowy na koniec 2017 roku wyniesie około 40-41 mld zł - poinformował Morawiecki na posiedzeniu Sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Powiedział, że założone na ten rok parametry dla finansów publicznych są bezpieczne. Jego zdaniem deficyt być może wyniesie 2,6 proc. PKB, a może nawet 2,5 proc. PKB, co oznacza, że będzie oscylował wokół 50 mld zł, a nie blisko 60 mld zł, jak założono w ustawie budżetowej na ten rok. Powiedział, że nie liczy przy tym 8,7 mld zł, które wpłynęło do budżetu z Narodowego Banku Polskiego.

Zastrzegł, że wielkości te są liczone według metodologii unijnej ESA 2010. "Z uwzględnieniem wpływu blisko 9 mld zł z NBP, ten deficyt będzie oscylował wokół 40-41 mld zł, a nie 50 mld zł" - powiedział Morawiecki. Wicepremier zaznaczył, że z punktu widzenia agencji ratingowych i instytucji finansowych jest to podstawowe pozytywne zaskoczenie.

Nadwyżka budżetu po lipcu wynosiła 2,4 mld zł. Zdaniem Skiby w każdym kolejnym miesiącu deficyt będzie rósł o "kilka" miliardów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA