REKLAMA

Wiemy jak wydawać unijne dofinasowanie

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: portalsamorzadowy.pl
  • 23 grudnia 2015 09:42
Wiemy jak wydawać unijne dofinasowanie Polska dobrze sobie radzi z wydawaniem pieniędzy z Unii Europejskiej (fot. A.Melin/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

Polska wśród państw Unii Europejskiej dobrze radzi sobie z regułami wydawania unijnych pieniędzy.

Tak wynika z rocznego sprawozdania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego przedstawionego w Najwyższej Izbie Kontroli.

Chociaż metodyka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego nie służy tworzeniu miarodajnych informacji o poziomie i częstości błędu na szczeblu poszczególnych państw członkowskich, to dane z ostatnich lat dają pewne podstawy do stwierdzenia, że Polska wypada stosunkowo korzystnie na tle innych państw, szczególnie jeżeli chodzi o częstość stwierdzanych błędów kwantyfikowalnych.

Polska była, jest i pozostanie w najbliższych latach największym beneficjentem środków Unii Europejskiej. Możemy się też pochwalić wysoką absorpcją funduszy na poziomie 85 procent (średnia unijna to 77 procent).

Konsekwencją tego jest liczba kontrolowanych transakcji w dziedzinie spójności i rolnictwa. Właśnie Polska jest jednym z najczęściej odwiedzanym przez Europejski Trybunał Obrachunkowy państw członkowskich.

W dziedzinie spójności drugim najczęściej kontrolowanym po nas krajem była Grecja, gdzie kontroli było aż o 40 procent mniej – to miara wielkości wydatków Unii Europejskiej w Polsce.

Tym bardziej cieszy, że nasz kraj wypada stosunkowo korzystnie pod względem prawidłowości wykorzystywania pieniędzy europejskich. W porównaniu do średniej Unii Europejskiej częstość błędów była podobna, ale mniej wystąpiło błędów kwantyfikowalnych (15 procent w Polsce przy średniej europejskiej na poziomie 26 procent).

Także w nowej perspektywie budżetowej (2014-2020) do Polski popłyną duże kwoty unijnych pieniędzy. Wraz z nimi należy się spodziewać wzmożonych audytów Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Trybunał wyraża nadzieję, że nasz kraj utrzyma systemy kontroli na wysokim poziomie i skorzysta z dotychczasowych doświadczeń.

W ostatnich latach takie podejście pozwalało audytorom Europejskiego Trybunału Obrachunkowego na stwierdzanie w Polsce stosunkowo niskiego odsetka błędów przy tak wysokiej liczbie skontrolowanych transakcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA