REKLAMA

Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z Angelą Merkel: Nord Stream 2 nie służy budowaniu zaufania w UE

  • Autor: GP/PAP
  • 08 lutego 2017 08:24
Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z Angelą Merkel: Nord Stream 2 nie służy budowaniu zaufania w UE Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) przypominał, że nadal nie ma takiego traktowania Polaków w RFN, jakim cieszą się Niemcy w Polsce. (fot.:twitter.com/KosiniakKamys)

• Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) rozmawiał z Angelą Merkel. Polityk poruszył w rozmowie temat rolników i mniejszości niemieckiej.
• W temacie Europy polityk PSL akcentował: - Wspólna Europa nie przetrwa bez zwrotu ku fundamentalnym wartościom.
• Merkel rozmawiała o Europie także z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Lider PSL był gościem spotkania z kanclerz Angelą Merkel, które było jednym z ostatnich punktów rozmów niemieckiej polityk w Warszawie. Merkel miała w programie jeszcze tylko spotkanie kurtuazyjne i kolację z premier Beatą Szydło.

Władysław Kosiniak-Kamysz odnosił się do efektów rozmowy następnego dnia, w środę (8 lutego)w Polskim Radiu.

- Poruszyliśmy temat problemów polskich plantatorów z niemieckim koncernem - zaczynał od mniej kontrowersyjnego tematu Kosiniak-Kamysz. - Polacy w Niemczech powinni mieć takie prawa, jak mniejszość niemiecka w Polsce. W ramach polskich uregulowań prawnych mniejszość niemiecka ma status dający jej realne ułatwienia w polityce kraju - np. reprezentacje parlamentarną. Gdy w Niemczech, mimo dużej obecności naszych rodaków, nie istnieje formalnie polska wspólnota narodowa - dodał Kamysz.

Nie obyło się też bez rozmowy o przyszłości Unii. Był to temat przewodni całej wizyty Merkel w Warszawie.

Czytaj: Ramię w ramię, Berlin i Warszawa będą zmieniać wspólną Europę?

- Wspólna Europa nie przetrwa bez zwrotu ku fundamentalnym wartościom - stwierdził w eterze Polskiego Radia Kosiniak-Kamysz. Jego zdaniem to co musi się w Europie zmienić to podejście do solidarności między stolicami.

- Solidarność europejska musi być dwukierunkowa - stwierdził polityk dodając, już w bardziej szczegółowej, energetycznej sprawie. - Zaapelowałem o unijną solidarność energetyczną. Gazociągi OPAL czy Nord Stream 2 nie służą budowaniu zaufania w Unii.

To oczywista aluzja do potężnych energetycznych inwestycji, które w porozumieniu z niemiecką stroną tworzy Gazprom. Polskie podmioty energetyczne (PGNiG) oraz polskie władze wielokrotnie dawały wyraz niezadowoleniu z tych przedsięwzięć. Zagrażają one naturalnej, tranzytowej pozycji naszego kraju.

Merkel o Europie rozmawiała z Kaczyńskim

Wiele mediów, za najistotniejsze ze spotkań kanclerz w Warszawie uznało spotkanie niemieckiej polityk z Jarosławem Kaczyńskim. Odbywało się w hotelu Bristol w stolicy i rozpoczęło się ok. godz. 18. Trwało niewiele ponad godzinę.

Czytaj: Jarosław Kaczyński chce większego budżetu na obronność

Kaczyński zaznaczył po rozmowie, że w jego spotkaniu z kanclerz Niemiec uczestniczyli także doradcy Merkel oraz europosłowie PiS Ryszard Legutko i Zdzisław Krasnodębski, którzy - zaznaczył prezes PiS - "są zaangażowani od jakiegoś czasu w rozmowy polsko-niemieckie".

- Ta rozmowa była więc drugą, pierwsza odbyła się w lecie, trwała dosyć długo - podkreślił Kaczyński

Jak dodał, wtorkowa rozmowa "podobnie jak i ta poprzednia była poświęcona przyszłości Unii Europejskiej, sprawie Brexitu i tego, "co robić po Brexicie, i jak prowadzić negocjacje".

- Była to rozmowa w dobrej atmosferze - powiedział prezes PiS. Jak zaznaczył, była to rozmowa osób, które się znają i są w stanie ze sobą rozmawiać. Podkreślił, że rozmawiał już Angelą Merkel jako szefową CDU, zanim jeszcze została kanclerzem Niemiec.

Prezes PiS poinformował, że będą dalsze kontakty. - Wydaje mi się, że ta dzisiejsza wizyta pani kanclerz przyniesie dobre rezultaty - zaznaczył Kaczyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA