REKLAMA

Włosi podsumowali koszty obietnic wyborczych

  • Autor: PAP/PSZ
  • 05 lutego 2018 09:27
Włosi podsumowali koszty obietnic wyborczych Obietnice wyborcze są bardzo kosztowne. (fot. Shutterstock)

Przeszło 8200 euro kosztowałoby w przeliczeniu na każdą rodzinę we Włoszech spełnienie obietnic, prezentowanych przez partie polityczne przed wyborami parlamentarnymi 4 marca - wynika z wyliczeń organizacji obrony praw konsumentów.

Stowarzyszenie Codacons zsumowało wszystkie obietnice wyborcze, zaprezentowane w tych dniach przez rządzącą centrolewicę, koalicję partii centroprawicowych i antysystemowy, uważany za populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd.

Zapowiedzianą w ich programach wartość ulg podatkowych i zasiłków oraz różnego rodzaju wsparcia finansowego podzielono przez liczbę rodzin w kraju, bo - jak twierdzi organizacja - to na ich barki faktycznie spadłyby koszty wcielenia w życie ambitnych planów.

W ten sposób obliczono, że realizacja programów wyborczych największych partii kosztowałaby średnio każdą rodzinę 8236 euro.

I tak na przykład, gdyby we Włoszech wprowadzono dochód podstawowy, obiecywany przez Ruch Pięciu Gwiazd bądź proponowany przez centroprawicę Silvio Berlusconiego tzw. dochód godnościowy dla najuboższych, obciążenie z budżetu państwa w przeliczeniu na rodzinę wyniosłoby 1208 euro. Podatek liniowy, który jest w programie centroprawicy, to 1666 euro mniej.

Czytaj także: Berlusconi: migranci to "bomba społeczna gotowa do wybuchu"

Najbardziej obciążające dla publicznych pieniędzy byłoby anulowanie reformy systemu emerytalnego, czyli między innymi wycofanie się z podniesienia wieku przejścia na emeryturę. To według tych obliczeń koszt w wysokości 3333 euro w przeliczeniu na gospodarstwo domowe.

Gdyby zgodnie z obietnicami Berlusconiego najniższe emerytury podniesione zostały do poziomu 1000 euro, to wydatek z budżetu państwa wyniósłby średnio 1250 euro na rodzinę.

Są też, jak zauważa organizacja konsumencka, obietnice, które na papierze wydają się przynosić korzyści obywatelom, ale faktycznie w jej ocenie pozbawiłyby budżet potrzebnych środków. W tej kategorii zapowiedzi wyborczych znajduje się na przykład zamiar obniżenia abonamentu radiowo - telewizyjnego przez centrolewicową Partię Demokratyczną.

Jednocześnie eksperci Codacons wyrazili przypuszczenie, że większość tych obietnic nie zostanie zrealizowanych po wyborach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA