REKLAMA

Wojsko Polskie kupi rakiety Patriot. Soloch widzi kontrakt na 30 mld dolarów

 • Autor: GP
 • 07 lipca 2017 10:55
Wojsko Polskie kupi rakiety Patriot. Soloch widzi kontrakt na 30 mld dolarów Bateria mobilnego systemu rakiet ziemia - powietrze Patriot. (fot.:wikimedia.org/incirlik.af.mil/CC BY-SA 2.5)

Paweł Soloch z Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) chwali zakup rakiet Patriot, choć zdaje sobie sprawę z kosztu tego uzbrojenia. - Bezpieczeństwo kosztuje - mówił w piątek polityk z otoczenia prezydenta Andrzeja Dudy.

• Szef BBN przewiduje, że Patrioty będą kosztować Polskę około 30 mld dolarów.

• Broń amerykańska typu Patriot była projektowana od dekad. Obecnie jest na wyposażeniu kilku armii świata.

 

Jedną z kluczowych informacji, które pozostały w Polsce po wizycie Donalda Trumpa jest zobowiązanie w sprawie zakupu baterii rakiet Patriot. W czwartek, kiedy Donald Trump był w Polsce, Antoni Macierewicz i wiceminister obrony Bartosz Kownacki poinformowali, że w ramach modernizacji polskich sił zbrojnych Polska kupi od USA właśnie to uzbrojenie.

Kownacki pokazał nawet w internecie pismo podpisane przez niego z ramienia MON i przez admirała Josepha Rixeya. To pismo będzie podstawą późniejszej transakcji kupna uzbrojenia.

Więcej o kupnie rakiet Patriot i ocenie szefa MON tej decyzji tutaj.

Do rozbudowy polskiego arsenału rakietowego o broń amerykańską odnosił się w piątek (7 lipca) szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Paweł Soloch. Pytany w radiowej rozmowie podał, ile - jego zdaniem - może kosztować Polskę taki zakup.

- Mówi się o sumach rzędu 30 mld dolarów - padło z ust Pawła Solocha w rozgłośni radia "Zet". - To może i dość bajońskie pieniądze, ale bezpieczeństwo kosztuje. Baterie rakiet Patriot mają zdolności przechwytywania rakiet wroga, które atakowałyby nasze terytorium, dlatego też zakładamy, że posiadanie Patriotów, w połączeniu z innymi systemami artyleryjskimi, będzie działało odstraszająco.

Patrioty w Warszawie?

Informacja o zakupie Patriotów nie jest nowa, bo od lat temat takiej transakcji krąży w opinii publicznej. Gdy tylko MON podał informację, zaczęto spekulować, gdzie powinna znaleźć się pierwsza transza sprzętu. Mówi się o Warszawie, jako największym mieście kraju, ale i centrum dowodzenia.

- W miarę, jak baterie będą kupowane, to decyzje będą podejmowane - stwierdził dopytany o to Soloch. - Dyslokacje (rakiet Patriot - red.) będą związane z koncepcją obrony naszego kraju - doprecyzował. Po czym stwierdził, że priorytetowe do ochrony będą elementy "infrastruktury krytycznej" - elektrownie, porty, duże zakłady przemysłowe.

Patrioty, symbol militarny USA

Wyrzutnie rakietowe, które potocznie nazywa się Patriotami, to dokładnie sprzęt MIM-104 Patriot. To skomplikowany system militarny typu ziemia-powietrze, który jest przenoszony na mobilnej platformie samochodowej i najczęściej jest zdolny przenosić cztery pociski.

Za wielką zaletę systemu uważa się jego samochodowy charakter, który w warunkach większości terenów pozwala go łatwo i sprawnie transportować albo po infrastrukturze drogowej, albo nawet drogą powietrzną.

Pierwsze prace nad systemem rozpoczęły siły USA jeszcze w latach 60. XX wieku. Jego najpopularniejsze edycje zaprezentowano w latach 80. Obecnie produkowane są w wersjach dopracowywanych w latach 90., to modele PAC-2 MIM-104D i PAC-2 MIM-104E.

Rakiety Patriot są na wyposażeniu nie tylko amerykańskiej armii, uzbrojenie to kupiły także: Holandia, Niemcy, Japonia czy Włochy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • ??? 2017-07-10 12:13:14
  Do pociskwbucie: A co z tym wspólnego ma patriotyzm? Czy patriotyczne jest pozwolić na robienie ze swojego kraju kolonii i kupowanie wszystkiego co nam wciśnie amerykański pan?
 • pociskwbucie 2017-07-10 11:47:50
  Do Daro: Siejesz tylko wrogą propagandę wobec Polski, bo nie mogę napisać czy tę propagandę siejesz wobec własnego Kraju. Polak Patriota, takim tekstem jak ty, na pewno by nie napisał.
 • Daro 2017-07-07 14:17:30
  Cesarz Trump przyjechał do Polskiej kolonii bo za mało kasy odprowadzaliśmy przez system bankowy, więc trzeba inaczej dofinansować Waszyngton kupując drogi i nieefektywny Patriot. Sytemy S400 są lepsze i tańsze. A jeśli Rosjanie zamontują w obwodzie kaliningradzkim s500 to będzie mógł on zniszczyć wszystkie partiory w ciągu kilku minut(nawet te które są już w powietrzu.......)REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA