REKLAMA

Wolne od GMO. Resort rolnictwa rozpoczął konsultacje

 • Autor: KDS
 • 05 maja 2017 11:01
Wolne od GMO. Resort rolnictwa rozpoczął konsultacje W czwartek wystartowały konsultacje w sprawie GMO. (fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/minrol.gov.pl)

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w czwartek (4 maja) rozpoczęło konsultacje publiczne dotyczące projektu ustawy o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych, czyli GMO. Swoje opinie można przekazywać do 28 maja.

• Nowe przepisy mają być odpowiedzią na dyskusję społeczną dotyczącą wykorzystywania produktów modyfikowanych genetycznie. 

• Z badań CBOS czy Millward Brown wynika, że większość społeczeństwa jest przeciwna stosowaniu GMO oraz oczekuje jasnej informacji, czy w danym produkcie zostało wykorzystane. 

Projekt ustawy dostępny jest na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Swoje stanowisko w sprawie oznakowania "wolne od GMO" można przekazywać do 28 maja (30 dni od daty opublikowania projektu).   

- Oznakowanie i informacja czy w danym produkcie występuje modyfikacja genetyczna i czy w procesie jego wytwarzania były wykorzystywane organizmy genetycznie zmodyfikowane, zapewni możliwość dokonania świadomego wyboru przy zakupie produktów żywnościowych - tłumaczą pracownicy resortu. 

Przypominają, że nowe zapisy mają być również wykorzystywane w pracach nad zwiększeniem wykorzystania krajowego białka roślinnego w produkcji pasz wolnych od GMO.

W uzasadnieniu urzędnicy powołują się na wyniki badań przeprowadzonych przez CBOS czy Millward Brown. Wynika z nich jasno, że społeczeństwo jest przeciwne wykorzystywaniu produktów modyfikowanych genetycznie. 65 proc. ankietowanych opowiedziało się za wprowadzeniem zakazu uprawiania GMO. Dodatkowo blisko 57 proc. przyznaje, że wybrałoby produkt bez genetycznego "kopa". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Spasiony Naukowiec 2017-05-08 10:38:10
  Do dr hab. j.s.dąbrowski: A te badania pewnie miałby przeprowadzić dr. hab. j.s. Dąbrowski? Trwałyby następne 20 lat albo więcej, niechęć nieuświadomionego społeczeństwa byłaby umiejętnie podsycana a Pan Profesor wraz z kolegami żyli by sobie z tego dostatnio na koszt Państwa? Takie badania już zostały przeprowadzone w innych państwach, inaczej zmodyfikowana żywność nie zostałaby tam dopuszczona do sprzedaży. Nie ma potrzeby powtarzać takich badań w każdym kraju osobno.
 • Konsument 2017-05-08 10:20:13
  Do dr hab. j.s.dąbrowski: Proponuje także aby wszyscy którym zarzuca się przestępstwa zostali zamknięci w więzieniu do czasu aż udowodnią że są niewinni :-). Że nie ma zagrożeń wiadomo od dawna. Wiele krajów na czele z USA dopuszcza żywność GMO i nie ma to ŻADNEGO wpływu na zdrowotność społeczeństwa. Można więc śmiało powiedzieć że takie badania już zostały przeprowadzone. Nie ma na świecie lepszej ochrony konsumenta niż w USA. Gdyby istniały najmniejsze podejrzenia, taka żywność nie byłaby dopuszczona. Oczywiście lobbystom wśród których jest wiele osób z tytułami się to nie podoba ponieważ odporniejsze i wydajniejsze odmiany roślin odbierają im kasę w postaci grantów i dotacji na badania nad odporniejszymi i bardziej wydajnymi odmianami roślin a także nad ich ochroną.
 • dr hab. j.s.dąbrowski 2017-05-05 16:14:07
  Do Konsument: Wprowadzanie na polski rynek produktów GMO musi być zabronione aż do naukowego, wolnego od lobbingowych nacisków uczciwego zbadania wszelkich zagrożeń dla zdrowia konsumentów.
 • Konsument 2017-05-05 12:46:46
  Strachy na niewykształconych ludzi, manipulacja i lobbing. Nie ma nic złego w organizmach modyfikowanych. Tak samo a nawet lepiej są spalane i wchłaniane przez organizm. Z drugiej strony jak ktoś się boi i nie chce jeść takiej żywności, powinien mieć do tego prawo. Niestety ktoś będzie musiał za to zapłacić. Jak zwykle ty kimś będzie konsument.
 • antoni antczak 2017-05-05 11:51:34
  Ja i moja rodzina jest 100 procent przeciw GMO. poproszę o referendum. Zjadłeś jabłko z sadu lub truskawkę to dobrze wpływało na potencję.Te z GMO dobrze na impotencję.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA