REKLAMA

Wpadka Kopacz w Brukseli: Pomożemy we wzmocnieniu granicy węgiersko-syryjskiej

  • Autor: AT
  • 16 października 2015 12:55
Wpadka Kopacz w Brukseli: Pomożemy we wzmocnieniu granicy węgiersko-syryjskiej Polska udzieli pomocy Węgrom (fot.Kancelaria Premiera/flickr.com/European Union)

Premier Ewa Kopacz po szczycie UE w Brukseli zadeklarowała pomoc Węgrom w zabezpieczeniu granicy z... Syrią.

Premier Ewa Kopacz po szczycie UE w Brukseli poświęconemu kryzysowi migracyjnemu, zapowiedziała że Polska udzieli pomocy w zabezpieczeniu granicy z... Syrią.

- Ewidentnie zadeklarowaliśmy pomoc, jeśli chodzi o wzmocnienie granicy węgiersko-syryjskiej - powiedziała Kopacz.

Oczywiście premier chodziło o granice z Serbią.

Pomoc Węgrom

Na Węgry wysłany zostanie sprzęt i grupa funkcjonariuszy polskiej straży granicznej.

- Wysyłamy tam pięć bardzo specjalistycznych samochodów z noktowizorami oraz ze sprzętem, który będzie pozwalał obserwować granicę. Oprócz tego wysyłamy kilka mniej specjalistycznych samochodów i około 70 przedstawicieli służby granicznej – zaznaczyła premier.

Ewa Kopacz podkreśliła, że pomocy Węgrom w ochronie granicy udzielą też Słowacja i Czechy. Jak dodała, Polska gotowa jest uczestniczyć we wzmocnieniu unijnej agencji zarządzania granicami Frontex. Do tej pory Polska oddała do dyspozycji agencji jeden samolot i jeden śmigłowiec oraz łącznie około 40 osób.

- Jesteśmy gotowi wysłać kolejne 40 osób - zadeklarowała szefowa rządu.

Nie będzie mechanizmu podziału uchodźców

Premier powiedziała, że niektórzy przywódcy UE próbowali umieścić w dokumencie końcowym szczytu zapis odnoszący się do propozycji ustanowienia stałego mechanizmu podziału uchodźców między kraje unijne, któremu sprzeciwia się m.in. Polska. Ostatecznie zapisu takiego nie przyjęto.

- Była taka próba, ale trwało to bardzo krótko. Skupiliśmy się przede wszystkim na tym, by uwzględnić w dokumencie końcowym kompleksowe działania, ustalone trzy tygodnie temu na nieformalnej Radzie, czyli przede wszystkim ochronę granic zewnętrznych UE, współpracę z krajami trzecimi i tworzenie hotspotów (punktów rejestracji) w krajach, do których uchodźcy docierają w pierwszej kolejności – powiedziała Ewa Kopacz.

Jak dodała premier, zdecydowanie więcej państw, niż tylko cztery kraje Grupy Wyszehradzkiej są zdania, iż rozmieszczenie uchodźców powinno być oparte przede wszystkim o "dobrowolne deklaracje" państw przyjmujących.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Gość 2015-10-16 14:00:46
    Ewka Botox natłukła już PO tyle samobujów , że Pisiont powinni jej płacić i to dobrze bo bez jej ciągłego głupota łatwa mieliby kilka procent mniej. Ewka to wypisz wymaluj Bronek w spódnicy
  • JMK 2015-10-16 13:13:14
    To nie jest zwykłe "przejęzyczenie" pani premier. To stan jej wiedzy .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA