REKLAMA

Wpłynęły oferty na śmigłowce. MON ma do analizy tysiące stron

  • Autor: PAP/JS
  • 27 marca 2017 16:55
Wpłynęły oferty na śmigłowce. MON ma do analizy tysiące stron W poniedziałek (27 marca) minął termin składania wstępnych ofert w postępowaniu na dostawę 16 śmigłowców dla sił specjalnych i morskich. (fot. twitter.com)

W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało MON. Jak dodano, rozpoczęła się analiz ofert, liczących po kilkanaście tysięcy stron.

• MON chce kupić osiem śmigłowców zdolnych do prowadzenia przez Wojska Specjalne misji poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych.

• Chce też nabyć osiem maszyn przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych z jednoczesną zdolnością do prowadzenia misji ratowniczych na morzu.

"Zgodnie z ustalonym harmonogramem prowadzonego przez Inspektorat Uzbrojenia postępowania na dostawy śmigłowców przeznaczonych dla wojsk specjalnych oraz dla Marynarki Wojennej w dniu dzisiejszym wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców" - poinformowało MON w komunikacie. 

Nie sprecyzowało, które podmioty złożyły oferty.

Ministerstwo dodało, że członkowie komisji prowadzących postępowanie już przystąpili do analizy ofert liczących w każdym wypadku po kilkanaście tysięcy stron. "O wynikach prowadzonego w trybie całkowitej poufności postępowania opinia publiczna zostanie poinformowana niezwłocznie po jego zakończeniu" - zapowiedziano.

W poniedziałek (27 marca) minął termin składania wstępnych ofert w postępowaniu na dostawę 16 śmigłowców dla sił specjalnych i morskich. Zaproszenie przekazano producentom 20 lutego. Tego dnia Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił rozpoczęcie negocjacji z trzema wykonawcami: konsorcjum PZL Mielec i Sikorsky Aircraft Corporations (należące do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin), WSK "PZL-Świdnik" (należące do włoskiej grupy Leonardo) oraz konsorcjum Airbus Helicopters i Heli Invest.

Termin składania wstępnych ofert początkowo był wyznaczony na 13 marca. Inspektorat Uzbrojenia przełożył go na wniosek jednego z podmiotów ubiegających się o zamówienie oraz by przygotować odpowiedź na zgłoszone pytania. MON zapewniało wówczas, że przedłużenie nie będzie miało wpływu na termin przekazania wojsku niezbędnego wyposażenia, w tym w szczególności maszyn przewidywanych do szkolenia załóg.

MON chce kupić osiem śmigłowców zdolnych do prowadzenia przez Wojska Specjalne misji poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych oraz osiem maszyn przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych z jednoczesną zdolnością do prowadzenia misji ratowniczych na morzu. MON zapowiedziało, że w pierwszym etapie zostaną podjęte negocjacje dotyczące pozyskania śmigłowców dla Wojsk Specjalnych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • tomasz_kubik@toya.net.pl 2017-03-30 00:07:44
    W Polsce jest jedna Brygada kawalerii powietrznej, ale żeby efektywniej kształtować ten rodzaj wojsk, niezbędne są trzy brygady. Brygada Powietrznej dysponuje śmigłowcami "Sokół", transportującymi MI8 i MI17 i może transportującymi MI24. Nowy sprzęt jest niezbędny. PZL-Świdnik produkuje efektywny pod kątem wojskowym śmigłowiec "Sokół" - transport dziesięciu żołnierzy, opancerzenie i uzbrojenie. "Sokoła" produkuje się w wielu wersjach. Biuro projektowe w przedsiębiorstwie to nowe projekty i produkcja. Odzyskanie udziałów od Włochów jest niezbędne. Sprzęt, którym obecnie dysponuje Brygada Kawalerii Powietrznej pod kątem szkoleń przygotował Brygadę do ćwiczeń taktycznych na nowym sprzęcie. Obecnie w Brygadzie są dwa bataliony kawalerii powietrznej, w których są "Sokoły", ale może trzeci batalion uefektywniłby Brygadę. Sens taktyczny - desanty dwóch batalionów w dwóch miejscach, trzeci batalion może wesprzeć desant albo desanty, albo desantować w trzecim miejscu. Niezbędne są szwadrony, w których śmigłowce szturmowe zabezpieczałyby przelot "Sokołów" i mogłyby wesprzeć ostrzałem miejsca desantu. MI8 i MI17 transportują około trzydziestu żołnierzy, ale amerykański śmigłowiec "Chinook" transportuje około pięćdziesięciu żołnierzy, może transportować armaty, samochody terenowe i niewielkie czołgi. Amerykanie dysponują udziałami PZL-Mielec. Może możliwy jest montaż albo produkcja śmigłowców szturmowych. Możliwe, że brygady kawalerii powietrznej będą w Słowacji, na Węgrzech, w Bułgarii i w Rumunii, także na Litwie, Łotwie i w Estonii. Możliwe, że PZL-Świdnik wygra niektóre przetargi.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA