REKLAMA

Wpływy z dywidend będą niższe od planu. Wyniosą 3 mld zł

  • Autor: PAP/JS
  • 21 lipca 2016 12:09
Wpływy z dywidend będą niższe od planu. Wyniosą 3 mld zł Szałamacha ocenił, że "dosyć powoli +rozpędza się+ nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej" (fot. twitter/MF)

Deficyt budżetu państwa po czerwcu br. wyniósł niemal 18,7 mld zł, co stanowi 34,1 proc. planu rocznego; dochody ukształtowały się na poziomie 151,6 mld zł, czyli 48,3 proc. całorocznego planu - podało MF w szacunkowych danych o wykonaniu budżetu.

Jak podkreśliło Ministerstwo Finansów, wydatki wyniosły prawie 170,3 mld zł, co stanowi 46,2 proc. planu.

Od stycznia do czerwca br. dochody budżetu państwa były wyższe o 10,6 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe wzrosły w tym czasie o 7,4 proc. rok do roku.

Dochody z: podatku VAT były wyższe o 7,9 proc. rok do roku. (tj. ok. 4,5 mld zł), z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 4,9 proc. rok do roku. (tj. ok. 1,5 mld zł),

z podatku PIT były wyższe o 8,4 proc. rok do roku (tj. ok. 1,7 mld zł), z podatku CIT były wyższe o 2,1 proc. rok do roku (tj. ok. 0,3 mld zł).

MF podało ponadto, że wpływy z podatku bankowego od marca do czerwca wyniosły 1,4 mld zł (na 2016 rok zaplanowano 5,5 mld zł dochodów z tego tytułu).

Wpływy z dywidend będą w br. niższe od planu; wyniosą 3 mld zł

"Po dyskusji z ministrem skarbu i ministrem energii wzięliśmy pod uwagę plany inwestycyjne polskich firm i potrzeby w energetyce (...).(Wpływy z dywidend - PAP) szacuję dzisiaj na poziom 3 mld zł na przestrzeni całego roku"" - podkreślił minister finansów.

Przychody z dywidend spółek Skarbu Państwa od początku tego roku do końca czerwca wyniosły ponad 106 mln zł. Na ten rok założono wpływy z dywidend na poziomie ponad 4,5 mld zł.

Szałamacha ocenił ponadto, że "dosyć powoli +rozpędza się+ nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej". "W przypadku budżetu środków europejskich to wykonanie jest słabsze" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA