REKLAMA

Wróci mały ruch graniczny z Rosją?

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl
  • 22 września 2016 16:00
Wróci mały ruch graniczny z Rosją? III Wschodnie Kongres Gospodarczy (Fot. PTWP/Paweł Pawełowski)

Wiceminister spraw zagranicznych Marek Ziółkowski zapowiedział podczas III Wschodniego Kongresu Gospodarczego, że wkrótce można oczekiwać przywrócenia zawieszonego w końcu czerwca małego ruchu granicznego z Rosją.

Deklaracja ta padła podczas sesji otwierającej III Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku pt. "Gospodarka, przedsiębiorczość, społeczeństwo, rozwój." Omawiano w niej sytuację polityczną, gospodarczą i społeczną w Europie Środkowo-Wschodniej.

- Mamy wiele dodatkowych barier, poczynając od sankcji gospodarczych i embarga, a także politycznych, jak konflikt zbrojny, wpływający na relacje gospodarcze - mówił wiceminister. - Ale objęcie tego regionu regułami unijnej polityki handlowej UE mogłoby zmienić wiele.

Przykładem jest Polska, która dzięki członkostwu i otwarciu granic w UE dla towarów, mogła dokonać ogromnego skoku eksportu, który od 2004 roku wzrósł dziesięciokrotnie.

Zdaniem Jacka Piechoty, prezesa Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, b. ministra gospodarki 2001-03 i ministra pracy w 2005 r., to zróżnicowanie warunkuje formy współpracy i rzutuje na więzi kooperacyjne. Na początku tego wieku w Polsce sektor MŚP tworzył w 20 proc. PKB kraju, dziś - połowę. Tymczasem np. na Ukrainie sektor ten ma dziś 16 proc. udział w gospodarce.

Czytaj cały tekst tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA