REKLAMA

Wspólna polityka obronna UE uzupełnienie działań NATO

  • Autor: PAP/AT
  • 28 sierpnia 2017 10:24
Wspólna polityka obronna UE uzupełnienie działań NATO Europa nie poradzi sobie bez NATO (fot.msz.gov.pl)

Musimy unikać duplikacji, a więc tworzenia europejskich dowództw czy europejskiej armii. I retoryki, że Europa poradzi sobie bez NATO - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

NATO jest gwarantem zbiorowej obrony i Europa od niego zależy - podkreślił sekretarz generalny w wywiadzie dla  "Rzeczpospolitej".

Stoltenberg, odnosząc się do planowanej wspólnej polityki obronnej UE, powiedział, że "to nie może być konkurencja, lecz uzupełnienie działań NATO".

"Chcemy więcej europejskich sił, więcej nowoczesnych zdolności, więcej wydatków na obronę, mniej fragmentacji. Musimy unikać duplikacji, a więc tworzenia europejskich dowództw czy europejskiej armii. I retoryki, że Europa poradzi sobie bez NATO" - stwierdził Stoltenberg.

Czytaj też: NATO nie chce konfrontacji z Rosją

Sekretarz generalny NATO przypomniał, że po Brexicie dwa kraje o najwyższych wydatkach na obronę - USA i Wielka Brytania - będą krajami spoza UE, a trzy z czterech grup bojowych na wschodniej flance będą dowodzone przez kraje spoza UE. "Nie ma więc możliwości poradzenia sobie bez pomocy tych członków NATO, którzy nie są w Unii" - podkreślił Stoltenberg.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA