REKLAMA

Współpraca gospodarcza z Rosją, Domagalski: "Obie strony są zainteresowane wznowieniem dialogu"

  • Autor: GP
  • 20 czerwca 2016 09:08
Współpraca gospodarcza z Rosją, Domagalski: "Obie strony są zainteresowane wznowieniem dialogu" Radosław Domagalski, wiceminister resortu rozwoju dyskutował w Petersburgu o możliwościach odnowienia współpracy godpodarczej. (fot.:youtube.com)

- Chcemy rozwijać współpracę gospodarczą z Rosją niezależnie od uwarunkowań politycznych - powiedział Radosław Domagalski, wiceminister resortu rozwoju, po spotkaniu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Aleksiejem Lichaczowem oraz gubernatorem obwodu kaliningradzkiego Nikołajem Cukanowem w Petersburgu.

- Obie strony są zainteresowane wznowieniem dialogu gospodarczego. To były bardzo konstruktywne rozmowy - podsumował wiceminister Radosław Domagalski po spotkaniach ze Aleksiejem Lichaczowem oraz Nikołajem Cukanowem.

Rozmowy o możliwościach współpracy gospodarczej oraz wyzwaniach w relacjach ekonomicznych z Rosją, odbyły się przy okazji Międzynarodowego Forum Gospodarczego w Petersburgu, dużego wydarzenia gospodarczego w Rosji.

Czytaj: Dobre oceny dla MON w raporcie NIK

- Z gubernatorem obwodu kaliningradzkiego odbyłem bardzo konstruktywną rozmowę. Wydaje mi się, że jest po obu stronach sporo dobrych chęci, aby rozwijać polsko-rosyjską współpracę gospodarczą. Zgodziliśmy się, że warto podejmować wspólne działania, aby ta współpraca ekonomiczna układała się jak najlepiej. Atmosfera tej rozmowy była bardzo dobra. Być może zorganizujemy też misję gospodarczą do obwodu kaliningradzkiego – zapowiedział wiceminister Domagalski po spotkaniu z Cukanowem.

Jak wskazał wiceszef resortu rozwoju, potencjalne obszary współpracy to produkty rolnicze, spożywcze, w których produkcji jesteśmy liderami. - Mam nadzieję, że w perspektywie krótszej niż wieloletnia, wrócimy na ten rynek. Możliwości do pogłębiania współpracy jest bardzo wiele, także w sektorze materiałów budowlanych i produktów chemicznych – ocenił.

Wiceminister Domagalski zapewnił, że Polska jest gotowa, by zaproponować rosyjskim partnerom szeroką ofertę produktów spożywczych. Jednocześnie zaznaczył, że sankcje wobec Polski zostały wprowadzone nieco wcześniej niż na pozostałe kraje unijne, w związku z tym zniesienie sankcji nałożonych na kraje unijne niekoniecznie musi być równoznaczne z ich zniesieniem na dostawy produktów spożywczych z Polski. - Musimy o tym pamiętać i podejmować te rozmowy z Rosjanami odpowiednio wcześniej – powiedział wiceminister.

Czytaj: Rząd przygotowuje nowe regulacje dotyczące spadków

Aleksiej Lichaczow, wiceminister rosyjskiego resortu rozwoju, zaproponował wznowienie skutecznej płaszczyzny współpracy, jaką jest Polsko-Rosyjska Międzyrządowa Komisja ds. Współpracy Gospodarczej. Wiceminister Domagalski zadeklarował chęć sfinalizowania prac związanych z powołaniem polskiego przewodniczącego komisji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA