REKLAMA

Współpraca transgraniczna: Porozumienie Polska - Rosja skierowane do KE

  • Autor: GP
  • 01 lipca 2016 11:24
Współpraca transgraniczna: Porozumienie Polska - Rosja skierowane do KE Ze strony rosyjskiej w rozmowach uczestniczyli reprezentanci Obwodu Kaliningradzkiego oraz Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Federacji. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• Ministerstwa Rozwoju Polski i Rosji oraz władze samorządowe obu krajów podpisały porozumienie o współpracy transgranicznej. Teraz dokument omówi Komisja Europejska.
• Porozumienie będzie obowiązywać do roku 2020.
• Budżet projektu współpracy oscyluje w granicach 61,9 mln euro.

We wtorek (28 czerwca) zakończyły się sukcesem negocjacje, które w imieniu RP prowadziło Ministerstwo Rozwoju. Resort pod kierownictwem Mateusza Morawieckiego porozumiał się ze stroną rosyjską w kwestii współpracy transgranicznej na lata 2014-2020.

Pod koniec tygodnia (piątek 1 lipca) zaakceptowane wcześniej porozumienie przesłano do Komisji Europejskiej.

- Zakończenie negocjacji to duży sukces, osiągnięty wspólnie przez stronę polską i rosyjską. Skorzystają z niego regiony przygraniczne – części województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego oraz Obwód Kaliningradzki - zaznaczał wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Negocjacje były też pilotowane przez przedstawicieli zainteresowanych i wymienionych przez wiceministra organów samorządowych.

Czytaj: Brexit to sukces Rosji? Przeczytaj nasz wywiad

Ze strony rosyjskiej w rozmowach uczestniczyli reprezentanci Obwodu Kaliningradzkiego oraz Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej, które w programie pełni rolę Instytucji Krajowej.

Planowany budżet na wspólne polsko-rosyjskie projekty wynosi 61,9 mln euro (41,3 mln euro ze środków Unii Europejskiej i 20,6 mln euro z budżetu Federacji Rosyjskiej). Dofinansowanie będzie można uzyskać m.in. na działania w obszarze promocji kultury lokalnej i zachowania dziedzictwa historycznego, ochronę środowiska oraz poprawę komunikacji i zwiększenie bezpieczeństwa na obszarze przygranicznym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA