REKLAMA

Wstrzymano przyjmowanie wniosków w programie MdM na 2016 rok

  • Autor: PAP/GP
  • 15 marca 2016 18:27
Wstrzymano przyjmowanie wniosków w programie MdM na 2016 rok 1 września 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy dot. programu Mieszkanie dla Młodych, która znacząco wpłynęła na popularność programu. (fot.:pixabay.com)

BGK wstrzymał przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w programie "Mieszkanie dla młodych" na 2016 r. - poinformowano we wtorek w komunikacie BGK. Z tegorocznego limitu 730 mln zł zarezerwowano już 95 proc. środków, co zgodnie z ustawą zobowiązuje Bank do takiego działania. Do tematu ustosunkowało się także Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Tegoroczny limit w programie MdM wynosił 730 mln zł, z czego zarezerwowane jest już 95 proc.

Jak podkreślono w komunikacie Banku Gospodarstwa Krajowego, zgodnie z zasadami ustawowymi programu (art. 37 ust. 1 ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi), pozostałe 5 proc. środków zaplanowanych w budżecie zostanie wykorzystane na zapewnienie finansowania wniosków złożonych w dniu ogłoszenia informacji o wstrzymaniu przyjmowania nowych wniosków oraz na realizację dodatkowego finansowego wsparcia w formie spłaty części kredytu przeznaczonego dla beneficjentów programu, którym urodziło się lub zostało przysposobione trzecie lub kolejne dziecko.

- Bez względu na stan wykorzystania limitu 2016 r. w dalszym ciągu nabywcy mogą składać wnioski, dla których wypłata dofinansowania nastąpi w 2017 lub 2018 r. - przypomina BGK. Na pozostałe lata programu limit środków wynosi odpowiednio 746 mln zł (2017 r.) i 762 mln zł (2018 r.).

1 września 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy dot. programu Mieszkanie dla Młodych, która znacząco wpłynęła na popularność programu. Dzięki noweli dofinansowanie objęło mieszkania z rynku wtórnego, zostały zwiększone dopłaty dla rodzin lub osób samotnie wychowujących dzieci, zniesiono limit wiekowy dla rodziców i osób samotnych wychowujących troje i więcej dzieci.

Złagodzone zostały także warunki otrzymywania kredytu - dowolne osoby, a nie tylko najbliższa rodzina, mogą wystąpić w charakterze "dodatkowego kredytobiorcy", co ma duże znaczenie dla uzyskania zdolności kredytowej.

W styczniu br. wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński poinformował, że rząd nie zakłada wydłużenia programu "Mieszkanie dla Młodych" - będzie on obowiązywał zgodnie z założeniami ustawy do końca 2018 r.

Resort infrastruktury i budownictwa przypomniał w komunikacie, że program "Mieszkanie dla Młodych" jest aktualnie realizowany w kształcie przesądzonym w poprzedniej kadencji Sejmu, a to oznacza wypełnienie przez obecny rząd zobowiązań finansowych dotyczących dalszego finansowania programu. Obecny rząd już w styczniu 2016 r. zadeklarował, że nie przewiduje zmian w finansowaniu programu w 2016 r.

- Po wyczerpaniu środków na wypłaty w 2016 r., nadal mogą być składane wnioski przewidujące wypłatę dofinansowania w 2017 i 2018 r. w określonych przez ustawę limitach rocznych. Nadal mogą też być składane do urzędów skarbowych wnioski o tzw. zwrot VAT na nowych zasadach - puli środków na ten mechanizm nie dotyczy roczny limit określony przez ustawę o funkcjonowaniu MdM - czytamy w komunikacie MIB.

Na pozostałe lata programu limit środków wynosi odpowiednio 746 mln zł (2017 r.) i 762 mln zł (2018 r.).

Wnioski o dodatkowe dofinansowanie po urodzeniu trzeciego dziecka będzie można składać w ciągu pięciu lat od dnia nabycia mieszkania; także po 2018 r., kiedy zgodnie z aktualną ustawą nastąpi wygaszenie programu MdM.

Ministerstwo przypomniało, że wnioski z datą wypłaty przypadającą w 2017 i 2018 r. r. będą przyjmowane do dnia, w którym suma dofinansowania wkładu własnego wynikająca z tych wniosków przekroczy 50 proc. ustawowego limitu środków. W 2017 r. limit wynosi 746 mln zł, zatem w 2016 r. wnioski będą przyjmowane do dnia, kiedy suma dofinansowań z datą wypłaty w 2017 r. przekroczy 373 mln zł. Według stanu na 10 marca br. wykorzystano 59,5 mln zł z limitu na 2017 r.

W 2018 r. limit ten wynosi 762 mln zł, więc wnioski będą przyjmowane do dnia, kiedy suma dofinansowań przekroczy 381 mln zł. Obecne wykorzystano tylko 0,5 mln zł z limitu na 2018 r.

1 września 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy dot. programu Mieszkanie dla Młodych, która znacząco wpłynęła na jego popularność. Dzięki noweli dofinansowanie objęło mieszkania z rynku wtórnego, zostały zwiększone dopłaty dla rodzin lub osób samotnie wychowujących dzieci, zniesiono limit wiekowy dla rodziców i osób samotnych wychowujących troje i więcej dzieci.

Złagodzono także warunki otrzymywania kredytu - dowolne osoby, a nie tylko najbliższa rodzina, mogą wystąpić w charakterze "dodatkowego kredytobiorcy", co ma duże znaczenie dla uzyskania zdolności kredytowej.

W styczniu br. wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński poinformował, że rząd nie zakłada wydłużenia programu "Mieszkanie dla Młodych" - będzie on obowiązywał zgodnie z założeniami ustawy do końca 2018 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA