REKLAMA

Wybory parlamentarne 2015: Dlaczego nie warto głosować, jak się nie ma pewności?

  • Autor: das
  • 23 października 2015 22:47
Wybory parlamentarne 2015: Dlaczego nie warto głosować, jak się nie ma pewności? Świadoma absencja wyborcza jest całkiem sensowną strategią zorientowaną na przyszłość - uważa Robert Gwiazdowski, który nie głosuje od 1997 r.

Niezwykle ciekawy przedwyborczy wpis na swoim blogu na stronie Warsaw Enterprise Institute zamieścił Robert Gwiazdowski.

- W 89 roku głosowałem i dostałem w zamian ustawę o szczególnym uregulowaniu stosunków kredytowych (która czyniła z banków święte krowy), sztywną cenę dolara i węgla a afera podatkowa goniła aferę. W 1991 roku znów głosowałem i otrzymałem progresywny podatek dochodowy z fatalnie skonstruowaną skalą podatkową i ograniczenia w ustawie Wilczka o działalności gospodarczej. W 1997 roku zagłosowałem (ostatni raz) i wprowadzili OFE, powiaty i gimnazja. A w 2001 roku już nie głosowałem i pojawił się podatek od działalności gospodarczej 19%. Jak nie głosuję – jest lepiej - napisał Gwiazdowski.

W swoim wpisie znany ekonomista uzasadnia - z pomocą napisanej napisanej w 1957 roku „Economic Theory of Democracy" Anthonego Downsa - dlaczego świadoma absencja wyborcza jest całkiem sensowną strategią zorientowaną na przyszłość. Oznacza bowiem ona, że istniejące na rynku „produkty” polityczne nie są warte zainteresowania. A to rodzi nadzieję, że w końcu, w którymś kolejnym głosowaniu, tym potencjalnym „klientom” zostanie zaoferowany lepszy „towar”.

- Przy wysokiej frekwencji wyborczej nie opłaca się głosować - pisze też Gwiazdowski. - Jeśli jednak większość pomyśli w ten sposób, nasz głos mógłby okazać się decydujący, gdybyśmy zdecydowali się zagłosować. Jeśli jednak większość też pomyśli w ten drugi sposób, nasz głos też nie będzie miał znaczenia – zwłaszcza w systemie wyborów proporcjonalnych, bo z zasady jeden głos nie może w nich mieć znaczenia rozstrzygającego.

Cały wpis znajdziecie tutaj...

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA