REKLAMA

Wybory parlamentarne 2015. Kopacz: 10 proc. PIT, likwidacja składki ZUS i NFZ

 • Autor: PAP
 • 12 września 2015 14:56
Wybory parlamentarne 2015. Kopacz: 10 proc. PIT, likwidacja składki ZUS i NFZ

Zaproponujemy Polakom jednolitą stawkę PIT na poziomie 10 proc. Zlikwidujemy składkę na ZUS i NFZ. Dzięki temu uporządkujemy rynek pracy - zamiast wielu stosowanych dotychczas form zatrudnienia będzie jednolity kontrakt - mówiła podczas konwencji Platformy Obywatelskiej premier Ewa Kopacz.

"Postanowiliśmy, że zaproponujemy Polakom jednolitą stawkę podatku PIT. Dużo niższą niż w tej chwili, bo na poziomie 10 proc. Zaproponujemy tę jednolitą stawkę, która będzie jednocześnie podatkiem: powszechnym, sprawiedliwym i prostym" - oświadczyła szefowa PO.

"Zlikwidujemy składkę ZUS i składkę na NFZ. Jednocześnie, równolegle, albo przede wszystkim uporządkujemy rynek pracy. Wprowadzimy jednorodny kontrakt, który dzisiaj zastąpi wszystkie formy zatrudnienia. Umowy cywilnoprawne, te trwające ponad miesiąc, jak również te formy zatrudnienia, które są dziś regulowane w kodeksie pracy, zastąpimy jednym kontraktem" - zapowiedziała Kopacz

Premier chce też zmienić płacę minimalną. "Wprowadzimy minimalną stawkę godzinową, nie mniejszą niż 12 zł. Dzięki temu obejmiemy większą grupę Polaków stabilnym i przejrzystym zatrudnieniem. W dużym stopniu zlikwidujemy szarą strefę, ale również zlikwidujemy umowy śmieciowe" - mówiła.

Polski pracownik nie może być biedny

Kopacz zapowiedziała likwidację obowiązku finansowania przez pracodawców etatów związkowych. Sala powitała tę deklarację oklaskami i okrzykami. "Zrobimy to dlatego, że wiemy, że bycie działaczem związkowym to działalność dla ludzi pracy a nie droga do załatwienia sobie luksusowego życia" - powiedziała.

Premier zapowiedziała też wprowadzenie bonu refundacyjnego na leki, który ma objąć ponad 3 mln osób. "Bon refundacyjny dla tych, którzy dzisiaj są obciążeni zbyt wielkimi dopłatami do leków, to jest ulga dla ludzi chorych - zarówno młodych, jak i tych starszych. Bon refundacyjny będzie dla ponad 3 mln Polaków" - powiedziała.

Kopacz relacjonowała, że kilka miesięcy temu, przygotowując propozycję programu, poprosiła do siebie "dwóch największych liberałów i sknerusów" - Janusza Lewandowskiego i Mateusza Szczurka. "Powiedziałam, że Polacy muszą zarabiać więcej. () Mówię do nich: czy wy tego nie czujecie? Czy wy tego nie rozumiecie, że dzisiaj polski pracownik ma już swoją markę. Jest inteligentny, skuteczny pracowity, ale jednego jestem pewna. Nie może być biedny" - mówiła.

"Przynieśli bardzo konkretne rozwiązanie. Prawdziwy projekt, a nie pierścionek z tombaku tak jak w PiS. Prawdziwy projekt wielkiej zmiany filozofii podatkowej w Polce" - oceniła szefowa rządu.

Wszystko policzone

Europoseł PO Adam Szejnfeld mówił dziennikarzom w trakcie konwencji, że PO nie prezentuje żadnych deklaracji programowych, które nie byłyby wyliczone przez ekonomistów, specjalistów i które nie miałyby swojego pokrycia w polskim budżecie.

Startujący w wyborach z list PO Ludwik Dorn powiedział PAP, że PO może liczyć na nawiązanie równorzędnej walki z PiS wtedy, kiedy przedstawi program zmian alternatywny wobec tego, co proponuje główna partia opozycyjna.

Po wprowadzeniu "jednolitego kontraktu" i uporządkowaniu rynku pracy, możliwe będzie wprowadzenie jednolitego opodatkowania - powiedział w sobotę Janusz Lewandowski. Według niego propozycje PO dot. podatków to "ukłon w kierunku rodzin", szczególnie tych mniej zamożnych.

Odnosząc się na konwencji PO do zapowiedzianego przez premier Ewę Kopacz "jednolitego kontraktu", który ma zastąpić obecne różne umowy, Lewandowski powiedział, że jest to "przechodzenie na Kodeks pracy, ale tak uelastyczniony, że świadczenia typu urlopy, długości wypowiedzenia, narastają wraz z narastaniem stażu pracy". "Sądzę, że co do tego będzie zgoda w Polsce" - ocenił.

Jak dodał, po uporządkowaniu rynku pracy możliwe będzie wprowadzenie jednolitego opodatkowania, "w którym podstawa opodatkowania naliczana będzie na osobę w gospodarstwie domowym". "To wyraźny ukłon w kierunku rodzin" - mówił.

"Podatnik otrzymuje tylko jedną informację - odpisy na ZUS i NFZ bierze na siebie budżet i odpisuje. () Rodziny mało zarabiające mają obciążenie nie większe niż 10 proc." - mówił.

Pomoc dla rodzin

"Na czym polega wyższość tak adresowanej ulgi dla osób mało zarabiających i rodzin mało zarabiających w stosunku do kwoty wolnej? Otóż te rodziny dzisiaj nie płacą PIT-u - to są rodziny, którym PIT został wyzerowany albo nawet poprzez ulgi, budżet dopłaca do tych rodzin. Kwota wolna rosnąca kompletnie nie zmienia ich sytuacji finansowych" - mówił.

Propozycja PO - kontynuował - adresowana jest właśnie do tych rodzin. "Tak aby łączne obciążenie, w którym kryje się również stawka, ale do której my dopłacamy przesuwając pieniądze z budżetu, nie wynosiło więcej niż 10 proc." - dodał.

"I w ten sposób np. rodzina, w której tylko jedna osoba zarabia, dwójka dzieci, więc cztery osoby, na które będziemy przeliczali podstawę opodatkowania, dzisiaj odprowadza rocznie ok. 8,8 tys. zł. Ale to są składki. Kwota wolna ich z tego nie wyręcza. To jest 30 proc. uposażenia. W naszym systemie to będzie 10 proc. tego uposażenia" - powiedział Lewandowski.

"To jest wyraźnie adresowane do polskich rodzin, tych mniej zarabiających. Nie mam zamiaru ukrywać, że do tego nie trzeba będzie dopłacić. Zrobimy to na uporządkowanym rynku pracy. Koszt według naszych szacunków nie będzie przekraczał 10 mld zł. Zrobimy to wtedy, kiedy budżet polski będzie mógł to bezpiecznie sfinansować" - poinformował Lewandowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (25 komentarzy)

 • podunia 2015-10-22 10:08:49
  Do terencjusz: Dzięki za podpowiedzenie mi na kogo mam głosować, bo ja nigdy nie wiem!!! Szydłowska sprawia wrażenie dobrej posłanki, zaufam jej.
 • Lko 2015-10-19 23:19:14
  Do maja: oraz Pis-u, Sld i Psl. Oni wszyscy to socjalistyczni postkomuniści.
 • terencjusz 2015-10-15 13:29:44
  Do Kasia: Okręg 39 Poznań, kobieta , która miedzy innymi jest Przewodniczącą Parlamentarnej Grupy Kobiet jest 3 na liście. Mało kto z tej listy, a już na pewno nr 1 ma tyle zasług na koncie co ona. Ja głosuję na Bożenę Szydłowską.
 • Kasia 2015-09-25 11:53:17
  Do Liebenfreude: Szkoda, że reprezentanci partii reprezentują sobą poziom, przez który mniej znani kandydaci są też oceniani w negatywny sposób... Jest wiele osób, które działają prężnie, a niewiele o nich wiadomo. Często są one na dalszych miejscach na liście do parlamentu, a warto na nich głosować.
 • Błażejo 2015-09-24 15:09:50
  Faktycznie zapewnienia zaraz przed wyborami o rewolucyjnych projektach są dość śmieszne. Szkoda, że w znacznym stopniu partia zaważa na wizerunku kandydatów, którzy raczej nie powinni być z nią kojarzeni. Głosujmy na osoby, nie na partię.
 • OSAma JAD 2015-09-24 09:29:31
  Polacy to nie IDIOCI! Mieliście dużo czasu; PRECZ z Kraju za Tuskiem i Wara od POLSKI, zanim dobierzemy się do Was zdrajcy
 • Liebenfreude 2015-09-15 11:28:43
  Kiełbasa na deser! Zbyt piękne, żeby było prawdziwe. Zbyt późno, żeby wyglądało na szczere. Ale czy jest alternatywa?
 • MM 2015-09-14 13:43:20
  Niebywałe! Po ośmiu latach rządzenia raptem dochodzą do rewolucyjnych projektów :-) Oni naprawdę mają nas za idiotów - smutne to ale prawdziwe...
 • b4n 2015-09-14 12:17:44
  Likwidacją składek ZUS.. szkoda tylko że ta sama partia nałożyła od nowego roku składkę ZUS dla umów śmieciowych.. dobre JAJA!
 • KOT 2015-09-14 08:50:20
  I znowu PO obraża społeczeństwo, Polacy nie są idiotami aby w te bajki uwierzyć. Przecież każdy z nas wie, że to tylko zagrywka przedwyborcza żeby nie stracić "stołków". Osiem lat rządów PO sprawiło, ze na te same "gęby" nie można już patrzeć.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA