REKLAMA

Wybory parlamentarne 2015. Szydło: 15 proc. stawka CIT, minimalna stawka godzinowa 12 zł brutto

 • Autor: PAP
 • 12 września 2015 13:51
Wybory parlamentarne 2015. Szydło: 15 proc. stawka CIT, minimalna stawka godzinowa 12 zł brutto Musimy stworzyć taki system dla przedsiębiorców, szczególnie dla tych młodych, żeby przez te pierwsze dwa lata myśleli bezpiecznie o rozwoju firmy - mówi Beata Szydło Fot. PTWP (Szymon Jankowski)

Leki dla seniorów za darmo, 15 proc. stawkę CIT dla małych firm, minimalną godzinową stawkę za pracę 12 zł brutto, zmiany w ubezpieczeniach dla rolników - zakładają projekty przedstawione w sobotę przez Beatę Szydło (PiS). Nie możemy myśleć o rewanżu, ale jak dobrze zmienić Polskę - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kandydatka PiS na premiera podczas sobotniej konwencji zapowiedziała wprowadzenie podatku bankowego i opodatkowanie sieci wielkopowierzchniowych. Powiedziała, że PiS nie będzie podwyższać podatków, chce natomiast uszczelnić system VAT i zwiększyć wpływy do budżetu - właśnie stąd i opodatkowania banków i hipermarketów miałyby pochodzić środki na sfinansowanie projektów, które przedstawiła.

Szydło mówiła, że projekty ustaw będą przedstawione w szczegółach w najbliższym czasie i będą realizowane jako priorytetowe w pierwszych miesiącach po wyborach - w wypadku objęcia rządów.

Liderzy list

PiS zaprezentowało też liderów list w wyborach parlamentarnych. Znaleźli się na nich m.in. prezes Jarosław Kaczyński i kandydatka partii na premiera Beata Szydło, szef klubu PiS Mariusz Błaszczak oraz córka Zbigniewa Wasssermanna - Małgorzata Wassermann.

"Rozpoczynamy kolejny etap drogi po zwycięstwo" - przekonywała Szydło i prosiła o dalsze wsparcie. Przedstawiając pakiet projektów ustaw zaznaczyła, że priorytetem rządu PiS będzie "praca i płaca".

"Kluczem do sukcesu jest słowo: praca. Praca, a nie obietnica. Uczciwa codzienna praca. To jest przesłanie do polityków. (...) Przez ostatnie osiem lat było zbyt wiele polityki. Partia rządząca zajmowała się wyłącznie własnymi sprawami, a obywatele zostali pozostawieni sami sobie. Polacy chcą, żeby w polityce było więcej obywatelskości" - powiedziała.

Darmowe leki dla seniorów

Szydło zadeklarowała, że PiS złoży projekt ustawy, który gwarantuje osobom po 75. roku życia darmowe leki. Mówiła też o przedstawionym już przez partię programie "Rodzina 500 plus", który zakłada 500 zł na każde drugie dziecko i kolejne oraz na pierwsze w rodzinach uboższych.

"Nasi krytycy mówią: skąd na to weźmiecie. Nikomu nie zabierzemy, bo w Polsce nie trzeba nikomu nic zabierać, tylko uczciwie rządzić. Trzeba równo dzielić to, co mamy, a nie tak, aby nieliczna grupa z tego korzystała, a znakomita większość nic z tego nie miała" - zaakcentowała Szydło.

Pakiet projektów dotyczy przedsiębiorców: przewiduje, że małe firmy mające obrót roczny do 1,2 mln euro objęte byłyby 15 proc. stawką CIT. Propozycje PiS zakładają też w zakresie amortyzacji m.in. możliwość odpisania w ciągu roku kosztów poniesionych na inwestycje oraz podwójną ulgę inwestycyjną dla firm wprowadzających nowoczesne, polskie, technologie.

Szydło mówiła, że PiS chciałoby zmiany ustawy o zamówieniach publicznych tak, by znalazł się w niej zapis, że 40 proc. inwestycji wykonywanych lokalnie ma być realizowanych przez miejscowe firmy. "Musimy stworzyć taki system dla przedsiębiorców, szczególnie dla tych młodych, żeby przez te pierwsze dwa lata myśleli bezpiecznie o rozwoju firmy, a nie musieli się martwić, że w każdej chwili - to, co założyli lub chcą rozwinąć - mogą po prostu stracić" - dodała Szydło.

PiS proponuje wprowadzenie minimalnej, godzinowej stawki wynagrodzenia - 12 zł brutto. "Jesteśmy dziś narodem, który pracuje najwięcej, a otrzymuje w Europie jedne z najniższych wynagrodzeń. To jest problem nie tylko rozwoju gospodarczego i myślenia o pracy, to przekłada się też na nasz problem demograficzny'" - powiedziała. Zaznaczyła, że projekt w tej sprawie PiS złożył już kilka lat temu, ale "PO i PSL nie chciały wtedy o tym rozmawiać".

1,2 mln nowych miejsc pracy

Podkreśliła, że PiS przygotował Narodowy Program Zatrudnienia: 1,2 mln nowych miejsc pracy dla młodych ludzi do 35. roku życia. Program ma być wprowadzany w życie przy współpracy lokalnych samorządów i przedsiębiorców.

Szydło zapowiedziała zmianę w regulacjach dotyczących podatku od towarów i usług i podatku od osób prawnych i fizycznych. "My podatków podwyższać nie będziemy" - zadeklarowała.

PiS przygotował projekt ustawy o ubezpieczeniach dla rolników, który - jak powiedziała Szydło - rozszerza zakres pomocy i ubezpieczeń, "da poczucie bezpieczeństwa rolnikom prowadzącym firmy rodzinne, przedsiębiorstwa rolne, gospodarstwa rolne". Kolejny z projektów dotyczy obrony polskiej ziemi - uniemożliwia wyprzedaż ziemi rolnej na inną działalność. "Trzeba wprowadzić rozwiązania ustawowe, które dadzą właśnie tę możliwość obrony polskiej ziemi, by polska ziemia, która jest przeznaczana do działalności rolniczej nie była wyprzedawana na inną działalność" - oświadczyła. Szydło przekonywała, że problemem jest unijny system dopłat dla rolników, który niesprawiedliwie traktuje polskich rolników w porównaniu z rolnikami niemieckimi czy francuskimi. "Czas wreszcie, by powiedzieć bardzo wyraźnie w UE i Brukseli rozpocząć ten proces dopominania się i zmiany tego systemu. (...) Trzeba zmienić system dopłat i to jest to zadanie długofalowe, które przed polskim rządem stoi" - powiedziała.

Zobowiązała się również, że jej przyszły rząd doprowadzi do wprowadzenia obywatelskiego projektu o repatriantach, który został zgłoszony na początku obecnej kadencji Sejmu. "Teraz dużo się mówi o uchodźcach, o tym problemie, który jest wielkim wyzwaniem dla całej Europy, ale który jest również mocno dyskutowany u nas w Polsce. Trzeba o tym oczywiście rozmawiać (...) ale nie mogą to być rozmowy w kategoriach poprawności politycznej" - powiedziała Szydło.

"Na pewno nigdy nie będę ulegać poprawności politycznej" - zadeklarowała, co spotkało się z burzliwymi oklaskami. "Solidarność musi iść w dwie strony. Nie może być kar, że coś jest na nas wymuszane. Musimy myśleć o naszych obywatelach" - podkreśliła.

Kaczyński: PiS ma konkretny program

Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał, że PiS ma konkretny program i warto dla niego podjąć najwyższy wysiłek. "Damy radę" - zapewniał. Jak mówił, gdy trzeba ciężko pracować, zawsze powstaje pytanie o przyczyny, o motywację. "Chcemy zmienić Polskę na lepsze i to jest ta motywacja podstawowa. Nie możemy w tym momencie myśleć o żadnym rewanżu, żadnym odwecie, musimy myśleć tylko o jednym - jak Polskę dobrze zmienić" - oświadczył Kaczyński. Prezes PiS przekonywał, że program tej partii jest bardzo konkretny i warto dla tego programu podjąć najwyższy wysiłek. "Powtarzam jeszcze raz: damy radę" - zakończył swoje przemówienie Kaczyński.

Na konwencji wystąpili przedstawiciele grup "niedocenianych i niezauważanych" przez rządzących m.in. rolnik, przedsiębiorca, emerytka, student, przedstawicielka rodzin. Mówili m.in. o "spekulacjach" dotyczących wykupu ziemi, konieczności upraszczania prawa podatkowego i obniżania kosztów pracy, problemie "głodowych emerytur", emigracji i umów śmieciowych.

Wiceprezes PiS przemówienie zakończyła wspomnieniem, o tym jak w jednej ze szkół w Brzeszczach (w okręgu chrzanowskim - PAP) drugoklasistka wręczyła jej obrazek z jej podobizną. Szydło zaprezentowała go, mówiąc: "Warto dla Emilki. Damy radę".

W trakcie przemówienia na telebimach, w zależności od tematu, jaki podejmowała zmieniała się scenografia. Gdy mówiła o seniorach pojawiło się zdjęcie jesiennego lasu, a na uczestników konwencji posypały się prawdziwe liście.

Prezes PiS i wiceprezes PiS podziękowali także uczestnikom, którzy z powodu przepisów BHP ograniczających liczbę osób w hali nie mogli wejść do środka.

Politycy PiS komentowali po konwencji propozycje przedstawione w sobotę przez polityków PO. "Po ośmiu latach rządów koalicji PO-PSL takie propozycje uważam za zupełnie niewiarygodne. Mogli zrobić wszystko. Gdy teraz mówią, że chcą coś zmieniać, uważam, że jest to tania propaganda wyborcza" - powiedział dziennikarzom szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (8 komentarzy)

 • Ewa 2015-09-14 10:20:11
  Jasne opodatkujmy banki i hipermarkety. Kredyty będą droższe a ceny wyższe. I znowu zapłaci kto - zwykły Polak :) Genialne pomysły. Dziwię się, że ludzie takie coś łykają.
 • witek szlan 2015-09-14 09:16:23
  narescie przyszlosc zaczyna wygldac jakos dla tego biedego i glupiego narodu. ( glupiego bo dal sie wyplatformowac!!!)
 • Ryszard 2015-09-13 22:13:28
  Podstawowym zadaniem dla Polski to przywrócenie konstytucyjnego prawa emisji pieniądza przez NBP a pozbawienie tego prawa czyli kreacji kredytu z powierza banksterów-jesli jest to Pani zrozumiec wójt z Brzeszcza
 • PolitycyToZlodzieje 2015-09-13 13:00:20
  Szydło: priorytetem państwa wspieranie przedsiębiorców - po przez ich dobicie...
 • dość okradania podatników 2015-09-13 12:21:15
  Jedyną partią która chce sprywatyzować zbankrutowane górnictwo to jest Petru z Nowoczesną.pl.
 • Logik 2015-09-12 19:40:11
  Kompletny brak logiki: "Nasi krytycy mówią: skąd na to weźmiecie. Nikomu nie zabierzemy, bo w Polsce nie trzeba nikomu nic zabierać, tylko uczciwie rządzić. Trzeba równo dzielić to, co mamy, a nie tak, aby nieliczna grupa z tego korzystała, a znakomita większość nic z tego nie miała" Nikomu nie zabierzemy, ale jednak zabierzemy tzw. nielicznej grupie. Proponuję ją wskazać.
 • Real 2015-09-12 19:22:56
  Tych, którzy obiecują takie rzeczy nie wolno wybierać do żadnych władz, bo oni są zwyczajnie niepoczytalni. Myślę, że tak głupich wyborców w Polsce nie ma.
 • kibic 2015-09-12 17:51:34
  P.Błaszczak, wszystko to możecie obiecać wy! I dołożyć jeszcze 17 mld na wojsko i kolejne mld dla górnictwa, bo przecież trzeba podziękować związkowców ze z wami trzymają. I pogrozić Unii za to że niby daje za mało kasy dla drugiej grupy świętych krów, czyli rolnikom...a potem krzyczeć że Unia nie może nam niczego narzucić w kwestii imigracji że nie chcemy imigrantów bo to zamachowcy! P.Błaszczak, to się ani kupy ani d.py nie trzyma, obiecanki-cacanki a kto chce wierzyć ten będzie wierzyć oczywiście przy wydatnej pomocy kościoła.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA