REKLAMA

Wybory: PiS, Razem, Zjednoczona Lewica i Kukiz pod rękę w sprawie kwoty wolnej. Ponad 82 proc. popiera jej podniesienie

  • Autor: WGK
  • 23 października 2015 11:15
Wybory: PiS, Razem, Zjednoczona Lewica i Kukiz pod rękę w sprawie kwoty wolnej. Ponad 82 proc. popiera jej podniesienie (fot.pixabay.com)

Kampania wyborcza to zwykle licytacja ofert podatkowych składanych przez kandydatów do miejsc w parlamencie i wpisywanych w partyjne programy. W tym roku spory dotyczą kwoty wolnej od podatku, pomysłów na wyższe opodatkowanie osób najbogatszych oraz wprowadzenia podatku bankowego. Z kim zgadzają się wyborcy?

Podwyższenie dochodów zwolnionych z podatku PIT najwyraźniej jest życzeniem internautów. Według Barometru Wyborczego Parlamentarnego.pl ponad 82 proc. uczestników ankiety oczekuje podniesienia kwoty wolnej od podatku. Przeciwne zdanie wyraziło 8 proc., a prawie 10 proc. nie zajęło stanowiska. Platforma Obywatelska i Nowoczesna nie zamierzają podnosić kwoty nieopodatkowanej argumentując to wysokimi kosztami dla budżetu i ulżeniu nie ubogim, ale lepiej zarabiającym podatnikom. PSL w swoim programie nie odnosi się do tej kwestii. Za zwiększeniem wolnych od podatku dochodów jest PiS (do 8 tys. zł), Zjednoczona Lewica (do 21 tys. zł – roczna pensja minimalna), Partia Razem uważa, że powinna to być 12-krotność minimum socjalnego. Ruch Kukiza planuje roczny okres przejściowy z kwotą wolną w wysokości 10 tys. zł, a potem likwidację podatku PIT. Za podniesieniem nieopodatkowanego dochodu opowiada się partia KORWiN, docelowo także planująca zniesienie podatków dochodowych.

Prawie 36 proc. ankietowanych oczekuje wprowadzenia podatku bankowego od obrotu środkami finansowymi, ale niemal 43 proc. uważa, że to złe rozwiązanie. Ponad 21 proc. nie opowiada się po żadnej ze stron. Wprowadzenie podatku zakładają PiS, ZL, Ruch Kukiza i Partia Razem. Przeciwne są PO, Nowoczesna, KORWiN i PSL.

Z danych zebranych w ramach Barometru Wyborczego wynika też, że 54 proc. użytkowników za słuszne uznaje uzależnienie stawek podatku PIT od dochodów i wprowadzenie wyższych progów podatkowych dla najbogatszych. Prawie 36 proc. nie zgadza się z takim rozwiązaniem, a ponad 10 proc. nie ma zdania. Wśród ugrupowań politycznych KORWiN i Ruch Kukiza planują likwidację podatku dochodowego, a PSL nie definiuje swojego stanowiska. PiS, ZL i Partia Razem zamierzają wprowadzić nowe progi podatkowe dla bogatych. Najdalej idzie Partia Razem proponują podatek 75 proc. od rocznych dochodów przekraczających 500 tys. zł. PO planuje skalę podatkową od 10 do 39,5 proc., nie zakłada więc znaczącego zwiększenia podatków od wysokich dochodów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA