REKLAMA

Wyższy budżet armii. Priorytetem bezpieczeństwo cybernetyczne i obrona cyberprzestrzeni

  • Autor: WK
  • 07 stycznia 2016 12:04
Wyższy budżet armii. Priorytetem bezpieczeństwo cybernetyczne i obrona cyberprzestrzeni Armia potrzebuje pieniędzy na największe od dziesięcioleci zakupy, m.in. śmigłowców wielozadaniowych oraz szturmowych. /fot.WK

- Budżet na 2016 r. został skalkulowany w oparciu o ustawową zasadę kształtowania wydatków na obronność w kwocie 2 proc. PKB i wyniesie 1 bln 796 mld zł. Jest on wyższy o 2,9 mld zł, niż przed rokiem – mówił podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w MON.

Rząd przewidział także zwiększenie wydatków obronnych, które rok do roku wzrosną o 9,4 proc., do kwoty 35 mld 899 mln zł. Wiceminister Kownacki podkreślił, że dofinansowanie pozwoli na zwiększenie możliwości operacyjnej Sił Zbrojnych RP, przeprowadzenie planowanej modernizacji uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz dotrzymanie zobowiązań sojuszniczych. 

Drogie decyzje

Kownacki zapowiedział też zmiany w zakresie modernizacji armii. MON wciąż czeka na zakończenie najważniejszych i najdroższych przetargów, które ustalą potencjał obronny armii na całe dziesięciolecia. Niektóre z nich wpadły w wir kampanii wyborczej i leżą wciąż niepodpisane. Czy zostaną zresetowane? Dobra wiadomość jest taka, że środki na ten cel są zaplanowane w budżecie.

A są to ogromne pieniądze. Rząd czekają decyzje w sprawie wartego ponad 13,5 mld zł programu kupna śmigłowców wielozadaniowych. Armia chce też zapłacić około 5 mld zł za śmigłowce uderzeniowe.

Ok. 15 mld zł ma kosztować program obrony rakietowej Wisła. Koncerny zbrojeniowe ustawiają się w kolejce po warte niewiele mniej systemy obrony rakietowej krótkiego zasięgu Narew i bardzo krótkiego Pilica. Trwa wielomiliardowy przetarg na dostarczenie armii bezzałogowców, okrętów podwodnych i pocisków manewrujących.

W budżecie są na to pieniądze. - Na modernizację obrony przeciwlotniczej przeznaczamy 20 proc. wydatków obronnych w perspektywie 10 lat – twierdził gen. bryg. Sławomir Pączek, dyrektor departamentu budżetowego MON. Jego zdaniem wydatki w budżecie są skalkulowane na wszystkie tegoroczne zakupy.

Najwięcej pieniędzy na modernizację

Generał przedstawił parametry budżetu na rok 2016 r. Przykładowo udział wydatków majątkowych w wydatkach obronnych na sprzęt i wyposażenie żołnierzy musi, zgodnie z ustawą, wynosić co najmniej 20 proc. Tak też w tegorocznej ustawie budżetowej zapisano.

To największa grupa wydatków armii. Kwotowo jest to ponad 10 mld zł. Natomiast 2,5 proc. budżetu przeznaczone zostanie na badania naukowe i prace rozwojowe.

Priorytetem tegorocznych wydatków będzie zwiększenie zdolności MON w obszarze bezpieczeństwa cybernetycznego i obrony cyberprzestrzeni. Odpowiednie środki przewidziano na uzupełnienie materiałowe jednostek wojskowych i intensyfikację szkolenia. Zwiększone będą nakłady na rozbudowę kompleksów wojskowych na ścianie wschodniej związanych z realizacją pierwszego etapu budowy jednostek obrony terytorialnej w tym regionie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA