REKLAMA

Wzrost polskiego eksportu dobrym prognostykiem dla gdańskiego portu

  • wnp.pl
  • Autor: wnp.pl
  • 13 sierpnia 2016 19:15
Wzrost polskiego eksportu dobrym prognostykiem dla gdańskiego portu Ten rok będzie piątym z rzędu nieprzerwanego wzrostu wolumenu przeładowanych towarów w porcie Gdańsk (fot.portgdansk.pl)

- Marzy się nam powstanie w Gdańsku portu piątej generacji. Naszym celem jest nie tylko umocnienie Gdańska, jako hubu przeładunkowego drobnicy w kontenerach, ale stworzenie z Polski hubu logistycznego - mówi Łukasz Greinke, prezes zarządu, dyrektor naczelny Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Patrząc na dynamikę przeładunków Portu Gdańsk po pierwszym półroczu (+4,2 proc.) nie widać słabej koniunktury w handlu zagranicznym na świecie, co odczuwa wiele innych portów na świecie.

- Ten rok będzie piątym z rzędu nieprzerwanego wzrostu wolumenu przeładowanych towarów i kolejnym, w którym pobijemy własny rekord sprzed roku.

Porównując dane konkurencji po I półroczu przewidujemy, że zrealizowane przeładunki pozwolą nam awansować w rankingu portów bałtyckich z siódmego na szóste miejsce.

W obrotach drobnicy w kontenerach umocnimy się z kolei na drugim miejscu, za kompleksem portu St. Petersburga, zmniejszając do niego dystans.

Z czego wynika ten sukces?

- Składają się na to trzy główne elementy.

Po pierwsze, odczuwamy efekt poprawy infrastruktury dostępu do portu; budowę ciągów autostrad w całym kraju, a w bliskim otoczeniu np. budowę tunelu pod Martwą Wisłą i modernizację mostu kolejowego, który sześć razy zwiększył przepustowość pociągów do i z Portu Północnego.

Po drugie, dobre wyniki są skutkiem zrealizowanych inwestycji, zarówno przez ZMPG, jak i prywatnych operatorów.

Po trzecie, w naszej ocenie najważniejsze jest to, że obsługujemy silne zaplecze gospodarcze naszego kraju i krajów południowych sąsiadów. Dobrym prognostykiem jest nieprzerwany od wielu lat wzrost wolumenu polskiego eksportu. 

Cały wywiad czytaj na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA