REKLAMA

Zakaz handlu w niedzielę: FOR Balcerowicza ocenia pomysł negatywnie

  • Autor: GP/materiały prasowe
  • 02 września 2016 14:32
Zakaz handlu w niedzielę: FOR Balcerowicza ocenia pomysł negatywnie Żadne państwo naszego regionu nie zakazuje handlu w niedzielę. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) przekonuje, że zakaz handlu w niedzielę negatywnie wpłynie na wydajność całego sektora handlu detalicznego.
• Eksperci organizacji podkreślają, że zakaz może podnieść ceny towarów, bo przedsiębiorcy będą nim rekompensować sobie straty wynikające z zakazu sprzedaży w niedziele.
• W swojej analizie Rafał Trzeciakowski i Maciej Orczyk przypominają, że żadne państwo regionu Europy Środkowo-Wschodniej nie zakazuje handlu w niedzielę.

Organizacja Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) przesłała do naszej redakcji materiał, analizę pomysłu zakazu handu w niedzielę. Do sprawdzenia, jak może odbić się taki zakaz na gospodarce popchnęła FOR złożona w piątek (2 sierpnia) propozycja w Sejmie.

Publikacja autorstwa Rafała Trzeciakowskiego i Macieja Orczyka pt: "Zakaz handlu w niedzielę - szkodliwy dla konsumentów, pracowników i sektora handlu" polemizuje z argumentami zwolenników zakazu.

- Badania naukowe są zgodne, że zakaz handlu w niedzielę chroni małe, niezależne, niewydajne sklepy przed konkurencją większych, bardziej produktywnych sieci, negatywnie wpływając na wydajność całego sektora handlu detalicznego. To kolejne osłabianie tego sektora po podatku od sprzedaży detalicznej i wcześniejszych regulacjach handlu - oceniają eksperci założonej przez Leszka Balcerowicza organizacji pozarządowej. Po czym przytaczają dane OECD o handlu w niedziele.

Poziom regulacji handlu wielkopowierzchniowego w UE w 2013 roku, Opracowanie FOR na podstawie danych OECD

W ich ocenie wzrosną koszty zakupów konsumentów ze względu na ponoszenie wyższych kosztów alternatywnych. To znaczy klient nie będzie mógł zrobić zakupów, kiedy jest to dla niego najbardziej wygodne.

Według badań empirycznych, restrykcje powodowały wyższe ceny w Niemczech, Holandii i Szwecji.

Skutki zakazu będą różne dla poszczególnych grup klientów, odbijając się przede wszystkim na tych, którzy preferują zakupy w niedzielę, np. ze względu na nieelastyczne godziny pracy.

Czytaj: Minister rodziny jest za zakazem handlu w niedzielę

- Większość badań empirycznych wskazuje na negatywny wpływ zakazu handlu w niedzielę na zatrudnienie. PwC (2015) na podstawie opinii branży przyjmuje spadek zatrudnienia o 62,3-85,5 tys. osób (7 proc.), co jest spójne z efektem jaki Burda i Weil (2005) znaleźli w Kanadzie (5 - 12 proc.) - przytaczają kolejne analizy działacze z FOR.

Wolniejszy wzrost produktywności sektora ograniczy tempo podnoszenia wynagrodzeń pracowników. Zakaz będzie miał nierównomierny wpływ na pracowników, odbijając się przede wszystkim na tych, którzy potrzebują pracować w weekendy, np. ze względu na studia.

Według Państwowej Inspekcji Pracy, to w małych sklepach faworyzowanych przez zakaz handlu, najczęściej dochodzi do łamania praw pracowniczych i zasad BHP.

Na zakazie stracą sklepy w regionach przy granicy z Niemcami, w których funkcjonują jedne z najbardziej restrykcyjnych ograniczeń dni i godzin otwarcia sklepów w UE. Zamknięcie polskich sklepów w niedzielę ograniczy ich konkurencyjność dla Niemców jeżdżących do Polski na zakupy.

Żadne pastwo naszego regionu nie zakazuje handlu w niedzielę.

Struktura wydatków cudzoziemców ze względu na przekraczaną granicę, Opracowanie FOR na podstawie danych GUS

Państwa Europy Zachodniej ograniczające handel w niedzielę, sukcesywnie liberalizują przepisy od ponad 20 lat. W ostatnich latach 7 państw członkowskich UE zniosło lub znacząco ograniczyło zakaz handlu w niedzielę. Węgry, które jako jedyne w ostatnich latach wprowadziły niedawno zakaz handlu w niedzielę, zniosły go po roku.

Projekt przewiduje drastyczną sankcję karną do 2 lat pozbawienia wolności za prowadzenie handlu w niedzielę. Taka kara grozi za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, groźbę popełnienia przestępstwa wobec innej osoby i produkcję dziecięcej pornografii.

Uzasadnienie projektu ustawy przedstawione przez komitet „Wolna niedziela” jest niepoparte żadnymi wyliczeniami, ani badaniami naukowymi, pomimo istnienia rozległej literatury na temat efektów gospodarczych ograniczeń dni i godzin otwarcia sklepów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA