REKLAMA

Zakończono wszystkie projekty z programu "Rozwój Polski Wschodniej"

  • Autor: PAP/JS
  • 22 lutego 2016 16:39
Zakończono wszystkie projekty z programu "Rozwój Polski Wschodniej" Cytowany w komunikacie wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak informuje, że dofinansowane projekty zostały zakończone (fot. youtube.com)

· Ok. 10 mld zł trafiło z programu "Rozwój Polski Wschodniej" m.in. na tworzenie nowych miejsc pracy, pożyczki dla firm oraz infrastrukturę komunikacyjną - poinformowało Ministerstwo Rozwoju.
· Oznacza to, że wszystkie pieniądze UE z tego programu zostały już wydane.

 "Blisko 2,4 tys. nowych miejsc pracy, pożyczki i poręczenia dla 2,9 tys. małych i średnich firm, nowocześniejsza infrastruktura 21 szkół wyższych, 650 nowych i zmodernizowanych laboratoriów na uczelniach i w firmach, 423 sztuki taboru komunikacji miejskiej - to tylko niektóre efekty programu "Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW)" - podkreślił resort rozwoju.

Cytowany w komunikacie wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak zauważył, że choć jeszcze trwa rozliczanie pieniędzy z programu "Rozwój Polski Wschodniej" na lata 2007-2013, to projekty dofinansowane z tych środków zostały zakończone.

Ministerstwo Rozwoju zwróciło uwagę, że ostatni rok wdrażania programu był "wymagający zarówno dla beneficjentów, jak i instytucji zaangażowanych w realizację programu".

"Aby w pełni wykorzystać alokację należało intensywnie monitorować realizację projektów oraz racjonalnie i sprawnie zagospodarować pojawiające się oszczędności" - zaznaczyło ministerstwo.

"Dlatego ministerstwo podjęło liczne i co najważniejsze, skuteczne działania. Wskazaliśmy je w programie naprawczym dla funduszy 2007-2013" - dodał Hamryszczak.

Pod koniec 2015 r. - jak zaznaczył resort - udało się wprowadzić zmiany w wytycznych dotyczących wydawania i rozliczania pieniędzy z programu. "Wolne środki programu przeznaczono na tzw. instrumenty zwrotne - przedłużono realizację projektu dotyczącego udzielania pożyczek i poręczeń mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom" - wyjaśniło MR.

"W grudniu uzgodniliśmy z Komisją Europejską rozszerzenie +podstawy certyfikacji+ programu, tj. kwoty wydatków, od której Komisja nalicza i wypłaca Polsce środki UE w związku z realizacją programu, o środki przedsiębiorców wniesione do projektów jako wkład własny. Równie istotna była zgoda Komisji na podpisywanie umów o dofinansowanie w 2016 r. Zebraliśmy informacje o inwestycjach spełniających wymogi i kwalifikujących się do refundacji z PO RPW, aby w pełni zagospodarować możliwe oszczędności" - dodał Hamryszczak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA