REKLAMA

Zarudzki: Dążymy do tego, żeby na wsi żyło się w 70 procentach, jak w mieście

  • Autor: PAP/AT
  • 09 marca 2017 11:53
Zarudzki: Dążymy do tego, żeby na wsi żyło się w 70 procentach, jak w mieście Za realizację zadań dot. poprawy jakości życia na wsi odpowiedzialny jest cały rząd - mówi wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki ( (fot. PTWP/Farmer.pl/W. Denisiuk))

• Rząd chce poprawić jakość życia na wsi.
• Głównymi sposobami na to ma być budowa dróg, wodociągów, kanalizacji oraz dostęp do internetu.
• Mają one które być realizowane w ramach projektów zapisanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Przyjęta przez rząd Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) zakłada m.in. podniesienie poziomu dochodów gospodarstw domowych na wsi oraz wyrównanie poziomu jakości życia między obszarami wiejskimi i miejskimi.

"Dążymy (do tego), żeby na wsi żyło się w 70 procentach, jak w mieście. To trudny proces, trzeba go poprowadzić, ale zakładamy, że osiągniemy cel do 2030 r." - powiedział wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi. Podkreślił, że za realizację tych zadań odpowiedzialny jest cały rząd, a nie tylko resort rolnictwa.

Zarudzki podkreślił, że mimo, iż widoczne są tendencje upodabniania się jakości życia na wsi i w mieście, to jednak, gdy wziąć pod uwagę dochodowość, dystans ten jest wciąż duży. "Wzrasta dochód rozporządzalny na osobę na wsi, ale w miastach wzrasta bardziej i te nożyce się rozwierają (różnice się pogłębiają). To jest problem, z którym się mierzymy" - dodał.

Czytaj też: 60 mln zł na wieś

Zwrócił uwagę na znacznie niższy poziom jakości życia na wsi niż w mieście, pod względem dostępności transportowej, wodociągowej, kanalizacji czy dostępu do internetu.

Wskazał także na duże potrzeby w zakresie gospodarki wodno-kanalizacyjnej na wsi oraz potrzebę tworzenia na terenach wiejskich lepszego dostępu do internetu oraz do usług z zakresu ochrony zdrowia, kultury, ale też szkół i przedszkoli.

Zarudzki powiedział, że zadania związane z rozwojem infrastruktury na wsi i podniesieniem dochodów jej mieszkańców obejmują projekty strategiczne koordynowane przez ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi, wpisane w SOR. Wiceminister przypomniał, że wśród 170 projektów strategicznych wpisanych w SOR, aż 16 jest koordynowanych przez resort rolnictwa.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Wnuk Rolników 2017-03-09 12:21:00
    Na wsi żyje się lepiej niż w mieście. popatrzcie na te chałupy. Rolnicy nie płacą podatków, prawie nie płacą ubezpieczeń, mają własne jedzenie, nie są zmuszeni do uiszczania całego mnóstwa opłat obowiązujących mieszkańców miast. Jeżeli tylko mają w miarę przyzwoity areał, kasiora (sprzedaż+opłaty+ulgi) jest naprawdę fajna. Oczywiście że narzekają bo jak można wycyganić coś ekstra to dlaczego tego nie zrobić?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA