REKLAMA

Zarządzanie metropoliami do zmiany

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl
  • 03 marca 2017 13:13
Zarządzanie metropoliami do zmiany Czy Poznań wprowadzi darmową komunikację na wypadek smogu? I dla kogo? (fot. poznan.pl)

- Obecna ustawa metropolitalna jest martwym prawem. Ona już nie przystaje do obecnych realiów – odpowiada Arkadiusz Śliwa, burmistrz Sulejówka, na pytanie o opinię w sprawie projektu nowelizacji ustawy o ustroju miasta stołecznego. Jego zdaniem, ewentualna korekta powinna przede wszystkim rozwiązywać problemy związane z funkcjonowaniem transportu zbiorowego.

Właśnie przy organizowaniu transportu zbiorowego chyba najczęściej wychodzą wszystkie bolączki obszarów metropolitalnych. Chociażby w samym procesie podejmowania decyzji. Gdy na początku stycznia, w reakcji na wysokie stężenia zanieczyszczenia powietrza, decyzję o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji na terenie miasta praktycznie z dnia na dzień podjęły władze Warszawy, Krakowa, Rybnika czy Częstochowy, to już w przypadku aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej tamtejszy organizator komunikacji miejskiej (Komunikacyjny Związek Komunalny GOP) na taki krok się nie zdecydował, gdyż ani nie miał stosownych procedur, a zielone światło do ich uruchomienia musieli dać przedstawiciele wszystkich 29 zrzeszonych w nim gmin. Ostatecznie nastąpiło to dopiero 10 stycznia podczas zgromadzenia KZK GOP, kiedy samorządowcy ustalili, że biuro Związku opracuje zasady wprowadzania bezpłatnej komunikacji miejskiej na wypadek przekroczonych norm zanieczyszczenia powietrza.

O dogadanie się w tej samej sprawie nie było łatwo także w Poznaniu. Styczniowa sesja Rady Miasta w stolicy Wielkopolski nie przyniosła rozstrzygnięcia w kwestii wprowadzenia darmowych przejazdów lokalnym transportem zbiorowym dla kierowców i osób im towarzyszących w razie przekroczenia dopuszczalnych stężeń pyłu zawieszonego.

Oczywiście problemy w zarządzaniu dużymi obszarami metropolitalnymi nie są tylko polską bolączką. Z podobnymi wyzwaniami boryka się wiele ośrodków na całym świecie.

- Nie jest problemem prowadzenie określonych polityk przez poszczególne szczeble władztwa – gminny i regionalny, w tym zakresie praktyka istnieje. Problemem jest wypracowanie wspólnych rozwiązań oraz zaangażowanie szerokiego grona osób/podmiotów i ich kooperacja - czytamy w opracowanej pod dyrekcją dr. Leszka Kwiecińskiego "Analizie określającej wpływ zintegrowanego zarządzania obszarem metropolitalnym na region". I to jest najlepsza puenta dla tego zagadnienia.

Więcej tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA