REKLAMA

Zbigniew Ziobro deklaruje pełne poparcie dla komisji śledczej ws. wyłudzeń VAT

  • Autor: PAP/JS
  • 10 sierpnia 2017 14:51
Zbigniew Ziobro deklaruje pełne poparcie dla komisji śledczej ws. wyłudzeń VAT Minister Zbigniew Ziobro przypomniał, że w październiku ub.r. zlecił śledztwo, by ocenić odpowiedzialność organów państwa, na czele z premierem i ministrem finansów w sprawie braku reakcji na wyłudzenia podatku VAT (fot. twitter.com/MS_GOV_PL)

Deklaruję pełne poparcie dla komisji śledczej w sprawie wyłudzeń VAT - oświadczył minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

•  Minister przypomniał, że w październiku ub.r. zlecił śledztwo, by ocenić odpowiedzialność organów państwa, na czele z premierem i ministrem finansów w sprawie braku reakcji na wyłudzenia podatku VAT.

•  "My nie marnujemy czasu. Od października toczy się śledztwo związane z wyjaśnieniem tych mechanizmów, które doprowadziły do tak gigantycznych strat i wyłudzeń VAT-u" - zadeklarował. 

"Chciałbym zadeklarować swoje pełne poparcie dla idei powołania komisji śledczej w sprawie gigantycznych wyłudzeń VAT-u, które są szacowane na kwotę (...) rzędu 200-250 mld złotych" - powiedział Ziobro na konferencji prasowej.

Jak mówił, "ta afera miała miejsce w Polsce i jest ściśle związana z brakiem działań ze strony centralnych organów państwa". Dodał, że chodzi o informacje wskazujące, że "dochodzi do gigantycznych wyłudzeń i strat w związku z działalnością mafii VAT-owskiej w latach 2008 - 2015".

"Te ustalenia, które są przedmiotem śledztwa prokuratury zyskają istotne wsparcie, jeśli zostanie powołana komisja śledcza" - powiedział Ziobro.

"W październiku ub.r. zleciłem śledztwo, by ocenić odpowiedzialność organów państwa, na czele z premierem i ministrem finansów w sprawie braku reakcji na wyłudzenia podatku VAT - powiedział minister sprawiedliwości.

"To śledztwo, które w tej chwili toczy się w Białymstoku, zostało rozszerzone o kolejne wątki, które wyłoniły się w trakcie prowadzonych przez nas ustaleń" - powiedział Ziobro na czwartkowym briefingu poświęconym walce z przestępczością VAT-owską.

Jak mówił, chodzi o zbadanie odpowiedzialności ewentualnie innych organów państwa, "w tym ze sfery trzeciej władzy, wymiaru sprawiedliwości, za przyczynienie się do tak ogromnego zjawiska przestępczości VAT-owskiej".

Ziobro podkreślił, że jest to związane z "orzeczeniem Sądu Najwyższego, który w 2008 r. całkowicie bezpodstawnie i wbrew obowiązującemu prawu, przyjął(..), że tego rodzaju przestępstwa mogą być ścigane tylko i wyłącznie na podstawie Kodeksu karnego skarbowego, który przewiduje dużo łagodniejsze rygory odpowiedzialności karnej, a nie mogą być ścigane na podstawie Kodeksu karnego, który zakładał znacznie surowszą odpowiedzialność karną" - oświadczył.

Według niego to "bardzo istotnie" przyczyniło się do wzrostu poczucia bezkarności zorganizowanych grup przestępczych. Podkreślił, że skutkiem wydania tego orzeczenia były też "niewłaściwe działania" po stronie ówczesnej prokuratury i innych organów ścigania, jak policja czy służby specjalne.

"Podjąłem decyzję o tym, aby to śledztwo, zainicjowane przeze mnie w październiku zeszłego roku dotyczące wyjaśnienia zaniechań po stronie organów państwa, które przyczyniły się do gigantycznego wzrostu przestępczości VAT-owskiej ogromnych strat po stronie Skarbu Państwa, rozszerzyć na wyjaśnienie wątków związanych z jednej strony z okolicznościami, w jakimi zapadało orzeczenie Sądu Najwyższego, które w istotny sposób przyczyniło się do poczucia bezkarności mafijnych przestępców" - powiedział.

Dodał, że śledztwo to ma też "ustalić odpowiedzialność kierownictwa ówczesnej prokuratury, która podjęła w sposób bezrefleksyjny decyzję, będącą konsekwencją tego orzeczenia Sądu Najwyższego i wbrew obowiązującemu prawu (...) zaleciła prokuraturze zmianę sposobu prowadzenia tych postępowań włącznie z możliwością umarzania postępowań".

Ziobro stwierdził, że ówczesna prokuratura zawęziła możliwość ścigania przestępstw związanych z VAT, wykluczając stosowanie do nich norm kodeksu karnego, które były znacznie bardziej surowe i znacznie bardziej dolegliwe dla sprawców. Dodał, że postępowania prowadzone tylko na podstawie kodeksu karnego-skarbowego znacznie szybciej się przedawniały i były zagrożone znacznie niższymi karami, niż postępowania prowadzone na podstawie kodeksu karnego.

"To też powodowało ograniczenie możliwości skierowania wniosku o tymczasowe aresztowanie. A więc (...) skutkowało w konsekwencji poczuciem bezkarności i wręcz stało się swoistą zachętą - co do tego nie ma wątpliwości - dla zorganizowanych grup przestępczych dla prowadzenia tej bardzo zyskownej (...), opłacalnej i nie niosącej wielkich zagrożeń i konsekwencji negatywnych dla sprawców, działalności przestępczej" - powiedział.

"My nie marnujemy czasu. Od października toczy się śledztwo związane z wyjaśnieniem tych mechanizmów, które doprowadziły do tak gigantycznych strat i wyłudzeń VAT-u (...). To śledztwo jest dynamicznie prowadzone, rozszerzamy je o kolejne wątki związane z badaniem okoliczności, w jakich zapadł wyrok i orzeczenie SN (...), czy było i czy mogło mieć związek z oddziaływaniem beneficjentów takiego orzeczenia i tych, którzy korzyść z tego odnieśli i jakie mechanizmy mogły wpłynąć na takie orzeczenie" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA