REKLAMA

Zdzisław Krasnodębski: Polska nie jest czarną owcą w Unii Europejskiej

  • Autor: PAP/AT
  • 12 marca 2018 06:16
Zdzisław Krasnodębski: Polska nie jest czarną owcą w Unii Europejskiej Zdzisław Krasnodębski (fot.zdzislawkrasnodebski.eu)

Gdybyśmy przeanalizowali rzetelnie sytuację we wszystkich krajach UE, okazałoby się, że Polska nie jest żadną czarną owcą w unijnej rodzinie - powiedział wiceprzewodniczący PE prof. Zdzisław Krasnodębski.

"Gdybyśmy przeanalizowali rzetelnie sytuację we wszystkich krajach UE, okazałoby się, że Polska naprawdę nie jest żadną czarną owcą w unijnej rodzinie. Nawet Niemcy mają swoje problemy - dopiero po kilku miesiącach od wyborów sformowali rząd. O trójpodziale władzy w tym kraju też można dyskutować" - powiedział wiceszef PE w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy" na uwagę, że trudno mieć nadzieję iż Komisja Europejska przestanie się nami zajmować, bo się skupi na innych.

Na pytanie, że po rekonstrukcji rządu atmosfera rozmów wygląda na lepszą, ale nie zanosi się na to, aby Bruksela chciała ustąpić, Krasnodębski odparł: "Nastąpiło ocieplenie we wzajemnych relacjach. Jednak oczywiście to nie usuwa zasadniczego sporu. Decydująca jest siła polityczna".

"Wszystko może się zmienić po wyborach do PE w 2019 r. Jest możliwe, że skurczy się reprezentacja partii socjalistycznych i profederalistycznych, a bardzo dobry wynik uzyskają wszystkie ruchy, które zmierzają raczej do zwiększenia suwerenności państw. Wtedy to z nimi będą musieli się liczyć chadecy. Jeśli w tym kierunku zmieni się skład PE i Komisji Europejskiej, to nasza pozycja w UE będzie zgoła inna - dobra zmiana dotrze także do UE" - wskazał Krasnodębski.

Zapytany o to, jak zamierza wykorzystać rok swojej kadencji w PE Krasnodębski, odparł, że pytanie jest przedwczesne. Poinformował, że w tym tygodniu dowie się, co dokładnie będzie należało do jego szczegółowych zadań. "Muszę się zorientować, jakie dokładnie możliwości daje to stanowisko. Ryszard Czarnecki zajmował się m.in. relacjami ze wschodnimi sąsiadami. Będę to kontynuował" - zaznaczył.

"Poza tym wiceprzewodniczący pełni również oczywiście obowiązki administracyjne, organizacyjne, prowadzi obrady, głosowania, reprezentuje parlament na zewnątrz w zastępstwie przewodniczącego. Jednak oprócz tych oficjalnych funkcji są też możliwości nieformalnego wpływania na podejmowane decyzje i procesy polityczne. Mam na myśli większą niż przed nominacją możliwość nawiązywania kontaktów, budowania sojuszy. W debatach na temat sytuacji w Polsce, czy dotyczących przyszłości Europy głos jednego z 14 wiceprzewodniczących ma większą siłę przebicia niż głos jednego z 751 szeregowych posłów" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • :-) 2018-03-14 13:01:07
    Ależ oczywiście że Polska jest czarną owca Unii Europejskiej i pośmiewiskiem z XIX wiecznego, zaściankowego stylu rządzenia. Dziękujemy Ci Dobra Zmiano!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA