REKLAMA

"Zielone" lobby naciska na Andrzeja Dudę. Chce weta w sprawie OZE

  • Autor: PAP/KDS
  • 14 sierpnia 2017 06:34
"Zielone" lobby naciska na Andrzeja Dudę. Chce weta w sprawie OZE Sejm uchwalił nowelizację ustawy o OZE 20 lipca (fot. pixabay.com)

Czy giganci branży OZE wywierają presję na prezydencie, by ten nie podpisał ustawy o OZE? Taki scenariusz kreśli "Gazeta Polska Codzienna". - Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii wygląda niepozornie (...), ale dotyczy ogromnego rynku wycenianego na dziesiątki miliardów złotych. Jej podstawowym celem jest ukrócenie dziwacznych praktyk - czytamy w poniedziałkowym artykule.

Jak czytamy w artykule, giganci branży - głównie fundusze z kapitałem zagranicznym - natychmiast podnieśli larum. I próbują wywrzeć presję na prezydencie, aby zawetował ustawę. Decyzja musi zapaść do 18 sierpnia.

- Konieczne jest uporządkowanie rynku odnawialnych źródeł energii, a przede wszystkim obrotu "zielonymi certyfikatami" - podkreśla w rozmowie z "Codzienną" Daniel Obajtek, prezes zarządu Energa SA", który ocenia, że obecna sytuacja doprowadza do patologii.

Jak tłumaczy gazeta, sprzedawca energii dla indywidualnego odbiorcy (przysłowiowego Kowalskiego) musi wykazać się posiadaniem odpowiedniej liczby tzw. zielonych certyfikatów, które dowodzą, że wspiera OZE. Oczywiście musi za nie zapłacić wytwórcy "ekologicznej" energii. Takie certyfikaty to swoiste "papiery wartościowe", bo można nimi handlować, a cena na wolnym rynku uzależniona jest od popytu. Obecnie rynkowa wartość certyfikatów to poniżej 30 zł (cena się waha). Tymczasem fundusze z kapitałem zagranicznym (...), które stanowią ok. 10 proc. branży OZE (...), podpisały w czasach rządów Platformy Obywatelskiej długoterminowe kontrakty (...), które gwarantowały im cenę "zielonych certyfikatów" na poziomie (...) 300 zł".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • prawica 2017-08-15 11:46:36
    Gdzie jest choć jedna elektrownia jądrowa stanowiąca własność Skarbu Państwa Polskiego? Nawet przestępcy Ukraina z Nas się śmieją, na Białorusi mówią wybudują kolejną elektrownie jądrową tyko kupujcie prąd od Nich , To nie Rząd, lecz banda psychopatów z Jarosławem Kaczyńskim na czele.
  • Kwk 2017-08-15 06:53:30
    jacy "giganci"? mówicie o tysiącach małych rodzinnych firm, które stłamsi PiS. Giganci (koncerny energetyczne) mają dokładnie przeciwne cele, bo chcą zachować kontrolę nad rynkiem prądu. Za kilka lat obudzimy się z ręką w nocniku. OZE są wspierane mocno i w USA i w Chinach. Te kraje dawno nas przegoniły.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA