REKLAMA

Ziobro: chcemy zmian dotyczących prokuratury i procedury karnej

  • Autor: PAP
  • 16 listopada 2015 20:21
Ziobro: chcemy zmian dotyczących prokuratury i procedury karnej Nowy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (fot. Adrian Grycuk/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl)

Nowy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział w poniedziałek, obejmując urząd, że będzie dążył do zmian przepisów odnoszących się do prokuratury oraz procedury karnej. Zapowiedział też zaostrzenie kar "za brutalne przestępstwa przeciwko życiu".

Ziobro przybył w poniedziałek ok. godz. 16 do resortu sprawiedliwości, gdzie objął stanowisko ministra sprawiedliwości. Przed budynkiem resortu powitał go ustępujący szef resortu Borys Budka.

W poniedziałek Ziobro powtórzył, że planuje zmiany dotyczące regulacji odnoszących się do prokuratury. "Będziemy zmieniać ustawę o prokuraturze, bo do tego zobowiązywaliśmy się. Chcemy, aby prokuratura w sposób skuteczny realizowała swoje zobowiązania wobec obywateli, dbając o bezpieczeństwo i praworządność. Dzisiaj z tym różnie bywa, ze względu na złe rozwiązania systemowe przyjęte przez PO" - mówił.

"Chcemy przywrócić poprzednią procedurę karną, która dziś została całkowicie - można powiedzieć - zmieciona i stała się bardzo nieudolnym narzędziem w zapewnieniu bezpieczeństwa Polaków. Chcemy też zaostrzenia kar za brutalne przestępstwa przeciwko życiu" - powiedział Ziobro.

"Chcemy, aby prokuratorzy bądź sędziowie, jeśli pojawią się wiarygodne dowody wskazujące na korupcję, trafiali na kary bezwzględne do więzienia, co najmniej na trzy lata". "Chcemy też, aby biegli wydający opinie fałszywe, a może też i tak się zdarzyć (...), ponosili bardzo daleko idące konsekwencje karne, finansowe i zakaz wykonywania zawodu w całej UE niezależnie, jaką mają pozycję i jak wybitnymi ekspertami są w danej dziedzinie" - zaznaczył.

"Wiarygodność, uczciwość - z tymi wartościami musi się kojarzyć polski wymiar sprawiedliwości, my musimy zadbać o zaufanie do polskiego wymiaru sprawiedliwości, przeciętnego Polaka. To jest moja misja i zadania rządu pani Beaty Szydło" - powiedział.

Podkreślił, że chce zmienić na plus obecne podejście Polaków i poziom zaufania, jakim darzą wymiar sprawiedliwości.

Powtórzył też, że stanowiska PG i ministra sprawiedliwości zostaną ponownie połączone.

Po przybyciu do resortu sprawiedliwości Ziobro złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą Jana Rodowicza, ps. Anoda. Zaapelował, by pamiętać o tych, którzy oddali życie za wolną Polskę, którzy "marzyli o sprawiedliwych, uczciwych sądach, prokuraturach, stojących na straży bezbronnych i słabych, a nie tylko tych, którzy mają pozycję społeczną, polityczną bądź wielkie pieniądze".

"Wymiar sprawiedliwości i organy ścigania pozbawione wartości mogą zamienić się w swoje zaprzeczenie, w aparat siejący zło, zgorszenie, nienawiść i ludzką krzywdę" - dodał, nawiązując do tragicznych losów J. Rodowicza.

Nowego szefa resortu powitał ustępujący minister Borys Budka. "Tak jak zawsze każdemu następcy należy życzyć wszystkiego najlepszego" - powiedział Budka.

Wcześniej w poniedziałek prezydent Andrzej Duda powołał Ziobrę na stanowisko ministra sprawiedliwości. Jest to powrót tego polityka na rządowe stanowisko - w gabinetach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego w latach 2005-07 kierował już ministerstwem sprawiedliwości, będąc jednocześnie prokuratorem generalnym.

Według ustaleń PAP, Ziobro - jako polityk mający już doświadczenie w resorcie - będzie miał dużą swobodę w doborze współpracowników. Mówiono, że szanse na nominację wiceministrów mają Dariusz Barski - b. prokurator krajowy z 2007 r. oraz Andrzej Dera - były poseł PiS i Solidarnej Polski, który w obecnych wyborach nie dostał się do Sejmu.

Ziobro, ur. 1970 r. w Krakowie, jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (1994). Po studiach odbył aplikację prokuratorską w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach, zdając w 1997 r. egzamin prokuratorski. W prokuraturze jednak nie pracował. W 2000 r. został powołany przez ówczesnego Ministra Sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego na stanowisko sekretarza zespołu ds. nowelizacji kodyfikacji prawa karnego, następnie podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (2001 r.).

Poseł na Sejm IV, V i VI kadencji (w latach 2003-2004 członek komisji śledczej ds. tzw. afery Rywina), następnie poseł do Parlamentu Europejskiego (2009-2014), gdzie zasiadał w Komisji Prawnej. W 2015 r. ponownie uzyskał mandat posła na Sejm RP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • monika 2015-11-18 19:03:50
    mam nadzieję że tak się stanie , bo to co teraz ma miejsce w sądach to kpinaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA