REKLAMA

Ziółkowski: Polska i Meksyk odgrywają ważną rolę na arenie międzynarodowej

  • Autor: AT
  • 29 września 2016 14:10
Ziółkowski: Polska i Meksyk odgrywają ważną rolę na arenie międzynarodowej Marek Ziółkowski (fot. Adam Nurkiewicz/wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl)

•  Polska i Meksyk, jako państwa członkowskie ONZ i OECD, odgrywają istotną rolę na arenie międzynarodowej, zarówno w wymiarze politycznym, jak i gospodarczym - powiedział wiceminister Marek Ziółkowski na konferencji "Wzmocniony dialog Polska - Meksyk: nowe otwarcie w relacjach dwustronnych".
• Przypomniał również, że Meksyk został w lipcu br. zaliczony przez rząd do jednego z pięciu tzw. rynków perspektywicznych

Inaugurując wydarzenie, podsekretarz stanu w MSZ podkreślił, że Meksyk jest głównym odbiorcą polskiego eksportu w Ameryce Łacińskiej.

- W 2015 roku wartość polskiego eksportu do Meksyku wyniosła 654 miliony USD - oświadczył wiceminister Ziółkowski.

Przypomniał również, że Meksyk został w lipcu br. zaliczony przez rząd RP do jednego z pięciu tzw. rynków perspektywicznych, na których przez najbliższe trzy lata Polska prowadzić będzie intensywną promocję swojej gospodarki. Wiceminister odniósł się również do współpracy kulturalnej i naukowej obu krajów, wskazując na ogromny potencjał rozwoju relacji polsko-meksykańskich w tych dziedzinach i podpisane w ostatnim czasie umowy międzyuczelniane.

W trakcie konferencji zaprezentowano przygotowaną przez resorty spraw zagranicznych obu państw publikację "Zalecenia dotyczące wzmocnienia relacji między Polską a Meksykiem". Wcześniej, 23 maja br., prezentacja dokumentu odbyła się w Meksyku w Instytucie im. Matíasa Romero, ośrodku szkolącym przyszłych dyplomatów meksykańskich i zajmującym się badaniami nad stosunkami międzynarodowymi i polityką zagraniczną.

Celem publikacji, nad którą pracowało ponad trzydzieści instytucji z sektora rządowego, akademickiego i biznesowego obu krajów, jest przedstawienie obecnego stanu relacji między Polską a Meksykiem oraz określenie zaleceń dotyczących rozwoju stosunków dwustronnych w sferze polityki i gospodarki oraz współdziałania na forach wielostronnych.

W konferencji pod patronatem ministra spraw zagranicznych wzięło udział ponad siedemdziesięciu przedstawicieli administracji rządowej, nauki, biznesu oraz organizacji pozarządowych, jak również ambasador Meksyku w Polsce, Alejandro Negrín. Partnerem konferencji była Ambasada Meksyku w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA