REKLAMA

Zjednoczona Lewica: 2,5 tys. zł płacy minimalnej i 40 proc. PIT dla najbogatszych

 • Autor: PAP
 • 13 września 2015 15:23
Zjednoczona Lewica: 2,5 tys. zł płacy minimalnej i 40 proc. PIT dla najbogatszych Drodzy rodacy, nie jesteście skazani na PO i PiS, na te same twarze, macie realną alternatywę - mówi Leszek Miller, szef SLD Fot. PTWP (Szymon Jankowski)

Zjednoczona Lewica to nie PiS i PO, nasza koalicja to odpowiedzialność za słowa i dobrze policzony program - mówili podczas niedzielnej konwencji politycy Zjednoczonej Lewicy. Postulowali m.in. podniesienie płacy minimalnej do 2,5 tys. zł oraz 40-procentową stawkę PIT dla najbogatszych.

Drodzy rodacy, nie jesteście skazani na PO i PiS, na te same partie, tę samą demagogię, macie realną alternatywę - to Zjednoczona Lewica. My jesteśmy gotowi wziąć odpowiedzialność za Polskę - mówił podczas konwencji szef SLD Leszek Miller.

Podkreślił, że Zjednoczona Lewica prezentuje poważną ofertę dla Polaków, tymczasem PO i PiS "prześcigają się w składaniu zobowiązań, są gotowi powiedzieć dziś wszystko, by tylko podnieść sobie choć trochę słupek procentowy w sondażu".

Miller mówił m.in. o tym, że SLD składało w tej kadencji m.in. projekty dotyczące podwyższenia płacy minimalnej czy podniesienia emerytur o 200 zł. "Od koalicji rządowej słyszeliśmy: to niemożliwe, nie ma na to pieniędzy. (...) Ale wczoraj okazało się, że na wszystko są już pieniądze. Na kilka tygodni przed wyborami PO wyciągnęła królika z kapelusza, powiedziała: wszystko wam zrealizujemy, załatwimy, mamy tylko jedną prośbę - głosujcie na nas" - powiedział szef Sojuszu. Wyraził jednocześnie przekonanie, że Polacy "bezbłędnie wyczują platformerski fałsz".

Palikot: Platforma zeszła na poziom PiS-u

Współprzewodniczący Twojego Ruchu Janusz Palikot - nawiązując do sobotnich konwencji PO i PiS - stwierdził z kolei, że była to "czarna sobota dla polityki w Polsce". "To, że Jarosław Kaczyński kłamie, to wiemy wszyscy, którzy od lat obserwujemy polską politykę. () Ale wczoraj wydarzyło się coś bardziej zasadniczego niż rutynowe kłamstwa PiS. Otóż Platforma zeszła na ten sam poziom, który reprezentuje Beata Szydło i Jarosław Kaczyński" - stwierdził.

Palikot przekonywał również, że tylko Zjednoczona Lewica gwarantuje, że PiS nie będzie rządził samodzielnie. "To realny wybór - albo cyrk i ściemy Jarosława Kaczyńskiego i Beaty Szydło, albo pożar w burdelu Kukiza i Platformy Obywatelskiej albo normalne rządy Zjednoczonej Lewicy" - oświadczył.

Współprzewodnicząca Twojego Ruchu Barbara Nowacka przekonywała, że marzenie o dobrej zmianie, o Polsce sprawiedliwej społecznej, równych szans jest możliwe do zrealizowania. "Lepsza Polska jest możliwa i my ją zbudujemy. (...) Równa i szczęśliwa Polska to Polska, w której polityka społeczna, gospodarcza i rynek pracy są ze sobą powiązane. () Mamy konkretny program, plan, jak to zrobić, bez ściemy, bez szastania hasłami, przerzucania się liczbami" - mówiła.

"Zjednoczona Lewica to nie jest PiS i PO. Wczoraj na konwencjach PiS i PO przemawiało wielu marzycieli, a marzenia można oszukać, ale rzeczywistości nie da się oszukać. (...) Zjednoczona Lewica to odpowiedzialność za słowa i odpowiedzialnie, dobrze policzony program wyborczy" - podkreślał sekretarz generalny Sojuszu Krzysztof Gawkowski. Jak mówił, program koalicji to "maksimum optymizmu i zero populizmu".

Minimalnie 15 zł za godzinę

Politycy Zjednoczonej Lewicy poinformowali, że koalicja postuluje m.in. podniesienie płacy minimalnej do 2,5 tys. zł, minimalną płacę godzinową w wysokości 15 zł, likwidację bezpłatnych staży, podwyżki emerytur o 200 zł, podatek od transakcji finansowych, przywrócenie 40-procentowej stawki PIT dla najbogatszych oraz większe nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę. Wskazywali, że jeśli lewica dojdzie do władzy, to po 4 latach jej rządów podatek VAT powinien wynosić 21 proc. - miałby być stopniowo obniżany.

"Kolejna rzecz, o której będziemy mówili, to tworzenie nowych miejsc pracy. Według naszego projektu za pierwsze i drugie miejsce pracy (pracownika) pracodawca będzie zwolniony z opłat ZUS przez 18 miesięcy, stworzymy 150 tys. nowych miejsc pracy" - zapowiedziała Nowacka. Jak dodała, "równe szanse to także równość kobiet i mężczyzn". "Zapewnimy równość płac mężczyzn i kobiet" - zadeklarowała.

Nowacka mówiła też o tym, że państwo musi być świeckie, a rozdział sacrum od profanum to konieczność w demokracji. Podkreślała też, że Polacy chcą wprowadzenia związków partnerskich. "Nie powie wam tego prawica, () że mamy wolność od biedy i wykluczenia, ale i wolność do decydowania, do samostanowienia o swoim ciele, do samodecydowania o prawach reprodukcyjnych, życia godnie bez względu na to, czy jesteśmy starzy czy młodzi, bez względu na naszą orientację seksualną, wykształcenie, czy wierzymy czy nie" - mówiła.

Nawiązując do kwestii uchodźców, podkreślała: chcemy być solidarni z UE i z tymi, którzy na granicy Unii dziś proszą o pomoc. "Jesteśmy solidarni z uchodźcami wojennymi, z Syrii, z Bliskiego Wschodu i będziemy działać na rzecz tego, by mogli godnie żyć w Polsce () tak długo, aż będą mogli wrócić do siebie" - podkreśliła.

Więcej na służbę zdrowia

Gawkowski mówił z kolei, że finansowanie służby zdrowia powinno być zwiększone. "To powinien być co najmniej 7-procentowy udział w PKB" - powiedział. Podkreślił też, że Zjednoczona Lewica chce też obniżenia wieku emerytalnego. W programie koalicji czytamy, że pracownicy powinni mieć prawo do przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy - w przypadku mężczyzn, i 35 latach - w przypadku kobiet.

W programie znalazły się też m.in. postulaty: zniesienia podatku PIT dla wszystkich zarabiających do 21 tys. zł rocznie; uszczelnienia systemu podatkowego; walki z umowami śmieciowymi; zaliczenia do stażu pracy okresu zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych; podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do pomocy społecznej i do świadczeń rodzinnych do poziomu minimum socjalnego oraz podniesienia zasiłku rodzinnego dla rodzin ubogich do wysokości 300 zł, a także waloryzacji dodatków do niego.

Zjednoczona Lewica sprzeciwia się współpłaceniu za leczenie oraz przekształcaniu szpitali w spółki. Opowiada się też m.in. za refundacją metody in vitro i darmowymi lekami dla najuboższych seniorów. Chce również m.in. legalizacji medycznej marihuany i oleju konopnego.

Ponadto w programie znalazły się postulaty m.in. likwidacji Funduszu Kościelnego, opodatkowania księży podatkiem dochodowym, wyprowadzenia religii ze szkół, rzetelnej edukacji seksualnej oraz opieki lekarskiej i stomatologicznej w szkołach i przedszkolach. Zjednoczona Lewica chce też narodowego programu budowy mieszkań oraz zakazu eksmisji na bruk. Opowiada się również m.in. za stworzeniem ministerstwa ds. energii, odejściem od zamiaru budowy w Polsce elektrowni atomowej i wsparciem dla energii prosumenckiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • KORWiN-owiec 2015-09-17 23:25:34
  Program mocno lewacki. Szkoda, bo Miller gdy SLD było u władzy stwarzał pozory człowieka, który rozumie jak działa gospodarka i nawet podatki wtedy obniżał. Sądzę, że nie wierzy w to co mówi, przecież to bystry facet. Wie, że może populistycznie naobiecywać cudów gdyż i tak nie wygra i nie będzie musiał tych obietnic w praktyce zrealizować, co jest przecież nierealne.
 • 007 2015-09-17 23:05:50
  po tych reformach będzie bezrobocie na poziomie 80%, bo nikomu się nie opłaci tu firmy trzymać.
 • bat na matołki 2015-09-15 08:50:04
  że taki towarzysz Leszek Miller jeszcze funkcjonuje w świecie polityki to z jego strony majstersztyk. Ale kłamie jak wszyscy inni to fakt. JANUSZ PALIKOT TO JEST SZUJA GOTOWA NA WSZYSTKO, ABY TYLKO BYĆ PRZY KORYCIE. UDAJE LEWICOWCA !!!!!!!!!!!
 • Rycho 2015-09-13 22:13:30
  Tow.Miller dwa dni temu z ust TWOICH padło takie powiedzenie cyt."w kampanii wyborczej wszystko można obiecać".To jest właśnie ta obiecanka.
 • Romek 2015-09-13 21:57:49
  Rozdają za nasze pieniądze , PIS 300 mld już rozdysponował ,teraz następni.
 • kto da więcej? 2015-09-13 16:11:01
  Towarzysz Miller przebił wszystkie partie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA